PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

To jeden z nielicznych sektorów, które chcą zatrudniać. Pracownicy mogą spać spokojnie

  • jk
  • 29 wrz 2022 14:23

Jeden na trzech pracodawców w sektorze ICT (information and communications technology, technologie informacyjno-komunikacyjne) chce do końca roku zatrudnić nowych pracowników i powiększyć swoje zespoły. Z kolei jeden na czterech prognozuje redukcje etatów. Ostatni kwartał roku będzie zatem nadal sprzyjał przedstawicielom branży, którzy myślą o zmianie zawodowej.

To jeden z nielicznych sektorów, które chcą zatrudniać. Pracownicy mogą spać spokojnie
ICT to jeden z nielicznych sektorów, który wbrew prognozowanemu spowolnieniu gospodarki chce w dalszym ciągu wzmacniać swoje zespoły (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • ICT to jeden z nielicznych sektorów, który wbrew prognozowanemu spowolnieniu gospodarki chce w dalszym ciągu wzmacniać swoje zespoły.
  • Od października do końca grudnia 29 proc. firm reprezentujących sektor ICT chce zatrudnić nowych pracowników, podczas gdy 23 proc. chce redukować zespoły.
  • Jak zaznacza Adam Wojtaszek, dyrektor w firmie Experis, sektor IT w dobie wszechobecnej transformacji cyfrowej jest postrzegany jako remedium na rosnące koszty.

Od października do końca grudnia 29 proc. firm reprezentujących sektor ICT chce zatrudnić nowych pracowników, podczas gdy 23 proc. chce redukować zespoły. To wnioski z raportu "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia". W tym samym czasie 48 proc. pracodawców chce utrzymać zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

Prognoza netto zatrudnienia dla tego sektora wynosi +6 proc. i zapowiada kontynuację dobrych perspektyw zawodowych dla kandydatów.

Branża IT to remedium na rosnące koszty

Jak zaznacza Adam Wojtaszek, dyrektor w firmie Experis, sektor IT w dobie wszechobecnej transformacji cyfrowej jest postrzegany jako remedium na rosnące koszty, których znaczącym składnikiem są koszty osobowe, a firmy podchodząc do analiz i optymalizacji w tym zakresie wybierają automatyzację procesów. Według eksperta istotnym zagadnieniem jest również potrzeba jeszcze lepszej pracy z ogromem danych, którymi firmy dysponują, w celu dalszego podnoszenia efektywności.

Czytaj też: Nie znaleźli pracowników w Polsce, otworzyli spółkę w Malezji

- Takie podejście pociąga za sobą ciągły rozwój systemów i platform, które następnie trzeba utrzymywać. Oznacza to nieustanne zapotrzebowanie na specjalistów z tych obszarów, w szczególności data engineers, data scientists oraz DevOps. Nie maleje również zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju poziomach zaawansowania, jeśli chodzi o specjalność w obszarze cyberbezpieczeństwa. Redukcje, jeśli będą miały miejsce, mogą objąć role związane z zarządzaniem projektami jak scrum master czy product owner. Te decyzje mogą zostać podjęte w mniej dojrzałych organizacjach, które tego typu stanowiska, nie do końca trafnie, identyfikują jako koszt administracyjny, niezupełnie związany z czystą realizacją zadań rozwojowych dotyczących systemów i platform – dodaje Adam Wojtaszek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: To jeden z nielicznych sektorów, które chcą zatrudniać. Pracownicy mogą spać spokojnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA