PARTNERZY PORTALU

To będzie kolejny rok walki o najlepszych pracowników

Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pracy w 2023 roku? Czy możemy się spodziewać wzrostu bezrobocia? Co z kolei z rekrutacjami – czy firmy będą powiększać zespoły? O to, co nas czeka w przyszłym roku, zapytaliśmy menedżerów z branży HR.

To będzie kolejny rok walki o najlepszych pracowników
Zdecydowana większość pracodawców w skali kraju (74 proc.) w najbliższych miesiącach planuje pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zdaniem ekspertów z branży HR w 2023 roku możemy spodziewać się niewielkich wzrostów bezrobocia i raczej nie będziemy obserwować masowych zwolnień.
  • Zmaleje również liczba nowych ofert pracy - firmy będą rekrutować bardzo ostrożnie. Nie oznacza to jednak, że walka o najlepszych pracowników łagodnieje - wręcz przeciwnie.
  • Pracodawcy skupią się na zatrzymaniu zatrudnionych osób, bo nie będą chcieli stracić zespołów, które czasem z wielkim trudem odbudowywali po pandemii.

Jak wynika z 46. edycji badania "Plany Pracodawców", zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad wspólnie z GfK, zdecydowana większość pracodawców w skali kraju (74 proc.) w najbliższych miesiącach planuje pozostawić zatrudnienie na obecnym poziomie. To rekord w historii badania.

Zwiększenie zatrudnienia w nowym roku prognozuje natomiast 16 proc. firm i jest to wynik o 9 pkt. proc. gorszy niż w poprzedniej edycji badania i o połowę niższy niż przed rokiem. Przybywa natomiast firm, które w najbliższych miesiącach będą redukować zatrudnienie (7 proc., wzrost o 3 pkt. proc. w ciągu pół roku).

Czy prognozy firm się ziszczą i w przyszłym roku będziemy obserwować malejącą liczbę wakatów oraz rosnącą liczbę zwolnień?

Na rynku pracy będzie w miarę stabilnie

Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i członek zarządu Randstad Polska wyjaśnia, że choć widoczne są pewne sygnały redukcji zatrudnienia, to wspomniane badanie pokazuje, że w skali gospodarki wciąż niewielki odsetek firm planuje takie działania (7 proc.).

- Przedsiębiorstwa starają się ochronić miejsca pracy, bo wiedzą, że bez takich działań budowa zespołu po wyjściu z okresu spowolnienia gospodarczego może stać się ogromnym wyzwaniem. Jednocześnie nieco zmniejszyła się liczba firm, które planują tworzenie nowych miejsc pracy (16 proc.), chociaż są takie sektory, jak produkcja, które wciąż przodują w deklaracjach nowych rekrutacji. Dotyczy to oczywiście tylko części tego sektora, a uzależnione jest w dużym stopniu od asortymentu wytwarzanych towarów - mówi Hryniszyn.

Monika Hryniszyn (Fot. mat. pras.)
Monika Hryniszyn (Fot. mat. pras.)
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: To będzie kolejny rok walki o najlepszych pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Edek 2023-01-05 11:34:54

    Za najniższą krajową

  • prawda boli 2023-01-05 10:42:57

    niewolników, nie pracowników...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA