×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ten trend może dotrzeć także do Polski. Firmy nie będą miały wyboru

 • jk
 • 27 maj 2023 0:01

The great unretirement to zjawisko powrotu starszych pracowników na rynek pracy po przejściu na emeryturę lub odejściu z pracy. Zaobserwowano je w kilku krajach, np. Wielkiej Brytanii. Czy w Polsce również ten trend się nasili?

Ten trend może dotrzeć także do Polski. Firmy nie będą miały wyboru
Silver generation, czyli tzw. srebrne pokolenie, to grupa osób po 50-55. roku życia (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Europa się starzeje - do 2060 roku co trzeci Europejczyk będzie miał ponad 65 lat. Z kolei według PwC Golden Age Index Polska jeszcze kilka lat temu znajdowała się na 30. miejscu spośród 35 krajów OECD, biorąc pod uwagę wykorzystywanie potencjału tej grupy wiekowej.
 • Myśląc stereotypowo - osoby 50 plus powinny szykować się na wieczny urlop, a swój czas poświęcać wnukom. Często takie osoby uznawane są też za schorowane i niezdolne do efektywnej pracy.
 • Tymczasem wielu aktywnych zawodowo silversów pozostaje w zawodzie nie tylko z powodu większej emerytury. Często również dlatego, że czują się dobrze i nie chcą "wypadać z obiegu".

Silver generation, czyli tzw. srebrne pokolenie, to grupa osób po 50-55. roku życia. Według danych Eurostatu stanowią oni obecnie największą grupę społeczną przynajmniej w kilkunastu krajach Europy, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach ta proporcja będzie się zmieniała również w pozostałych państwach.

Mediana wieku mieszkańców Unii Europejskiej w 2022 roku wyniosła 44,4 roku. To o 0,4 roku więcej niż w 2021 r. Oznacza ta to, że połowa osób z UE ma więcej niż 44 lata.

W Polsce, według danych GUS, mamy około 9 mln przedstawicieli pokolenia silver. Do tej grupy zaliczają się również osoby w wieku emerytalnym, które są nadal obecne na zawodowej scenie. Według niektórych szacunków w 2022 roku ich liczba wynosiła aż 800 tys., czyli o ponad połowę więcej niż jeszcze dekadę temu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Ten trend może dotrzeć także do Polski. Firmy nie będą miały wyboru

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jan 2023-05-29 11:11:12

  A szkoda... Po co mają wyjeżdżać skoro całkiem wygodnie żyje im się tu na nasz koszt.

 • Gosc 2023-05-28 12:52:47

  Angole nie mają pracowników więc teraz uśmiechają się do swoich. Ale chyba taki był cel brexitu. To samo będzie u nas kiedy wyjadą Ukraincy za kilkanaście lat. Też będzie trzeba pracować na emeryturze. Więc odpowiedź na pytanie w tytule, tak będzie u nas tak samo bo Polska nie jest zielona wyspą i nie działają u nas inne prawa fizyki i ekonomii niż w innych krajach

 • Piotr 2023-05-28 12:52:23

  A co to za roznica czy 30 latek a 55 latek ten poerwszy moglby sie woele nauczyc od drugiego bo ma doświadczenie życiowe i zawodowe debilizmem jest ze w obecnym czasie nagminne jest stwierdzenie ze człowiek po 50 jest za stary taki idiota wogole nie powinien zatrudniac ludzi tylko sam robic to niech pokaze co on umie ja sie spotkalem z takim czym juz 20 lat temu to jest dyskryminacja ja natomiast jesli znow takie stanowisko uslysze ide w wieku 53 lat na emeryturę i tyle

 • Mario 2023-05-28 12:49:27

  Wnuki w wieku 50 lat. Kiedy teraz zakłada się rodzinę w wieku 35 lat. Czyli ojcem trzeba było zostać jak się miało lat 15.

 • Przemysław 2023-05-28 10:40:51

  Większego bełkotu dawno nie czytałem. Szanować należy pracownika w każdym wieku, inaczej wszyscy będą uciekać z firmy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA