×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ten proces jest 7 razy droższy niż rekrutacja. Firmy tracą na nim krocie

 • Karolina Markowska
  km
 • 8 lis 2021 20:00

3 miesiące – tyle potrzebuje zatrudniony kandydat, żeby wdrożyć się do pracy i zacząć przynosić firmie zysk. Okres próbny jest dla pracodawcy kosztem i to niemałym, kilka razy wyższym niż koszt rekrutacji. Firma Gamfi, tworząca aplikację do onboardingu pracowników, wyliczyła, że proces wynosi nawet 7-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 40 tys. zł. W przypadku zatrudnienia 100 nowych pracowników w ciągu roku daje to zawrotną sumę aż 4 mln zł.

Ten proces jest 7 razy droższy niż rekrutacja. Firmy tracą na nim krocie
Onboarding pracownika to proces obejmujący wiele funkcji organizacji i angażujący wiele osób (fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Onboarding pracownika to proces obejmujący wiele funkcji organizacji i angażujący wiele osób. To nie tylko sprzęt i wyszkolenie nowego pracownika.
 • Z wyliczeń wynika, że całkowity koszt 3-miesięcznego wdrożenia pracownika zarabiającego średnią krajową wynosi 40 395 zł. Na sumę składają się: sprzęt do pracy, szkolenia, badania lekarskie, wynagrodzenia osób zaangażowanych w proces onboardingu czy wynagrodzenie nowego pracownika.
 • Jak podkreśla prezes RICG Paulina Łączek-Ciećwierz, właściwie przeprowadzony onboarding przede wszystkim zwiększa zdolność organizacji do utrzymania pracowników nawet o 82 proc.

W odróżnieniu od rekrutacji, gdzie czarno na białym widać, za co płaci pracodawca – za ogłoszenie o pracę, program ATS, koszt poleceń czy wynagrodzenie rekrutera – w przypadku wdrożenia pracownika znaczna część kosztów nie jest tak oczywista. Sprzęt, szkolenia, badania to tylko ich wycinek.

- Prawię połowę stanowią koszty ludzkie – godziny pracy zaangażowanych w proces zespołów HR, kadr, menedżerów i członków zespołu. Mało pracodawców jest świadomych tego, ile taka inwestycja w nowego pracownika kosztuje i że może być „tańsza” bez utraty efektywności całego procesu - mówi Adrian Witkowski, prezes zarządu Gamfi.

A usprawnienie procesów wprowadzania w firmową codzienność nowych pracowników może obniżyć koszty ich wdrażania o 15 proc.

- Kiedy firma, która rocznie zatrudnia 100 nowych pracowników, nieefektywnie wydaje kilkadziesiąt tysięcy złotych, może to nie robić wrażenia. Ale jeśli kwoty te idą w miliony złotych, każdej osobie odpowiedzialnej za zarządzanie biznesem powinna zapalić się pomarańczowa lampka - wyjaśnia Adrian Witkowski.

Przeczytaj: W tej kwestii firmy popełniają duży błąd. Może ich on słono kosztować

Wdrożenie pracownika = 7 pensji

Z wyliczeń Gamfi wynika, że całkowity koszt 3-miesięcznego wdrożenia pracownika zarabiającego średnią krajową wynosi 40 395 zł. Na sumę składają się: sprzęt do pracy, szkolenia, badania lekarskie, wynagrodzenia osób zaangażowanych w proces onboardingu czy wynagrodzenie nowego pracownika (który w czasie swojego okresu próbnego pobiera pensję, ale nie jest jeszcze efektywny na swoim stanowisku).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ten proces jest 7 razy droższy niż rekrutacja. Firmy tracą na nim krocie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • mc 2023-03-26 22:04:11

  Nie mamy $ ale wymienimy dzwi w calym biurze na ladniejsze. Nie mamy $ ale zwolnimy doswiadczonych pracownikow bo chca 500zl podwyzki a w ich miejsce zatrudnimy swiezakow za mniejsza kase ale ktorych trzeba bedzie uczyc przez rok albo dluzej. Nie mamy $ ale od 3 lat utrzymujemy biuro, po ktorym hula wiatr bo niemal wszyscy zdalnie. Itd... Jak slysze takie kwękanie to wiem, ze trzeba wysylac cv.

 • Grażyna 2021-11-09 11:49:15

  Jaki HR, takie koszty: duze lub takie których nie widać.

 • Zeghar 2021-11-08 21:23:34

  Zaraz, zaraz... A czy te osoby zaangażowane w onboardingu w większości przypadków nie mają tych działań w zakresie obowiązków? Co to za służby HR, co nie zajmują się procesem rekrutacji i zatrudnianiem?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA