Technologie odbierają Polakom pracę

Już niedługo odjazdy i przyjazdy pociągów na dworcu centralnym w Warszawie będzie zapowiadał syntezator mowy. To nie jedyny przypadek, kiedy pracę za człowieka wykona produkt nowoczesnej technologii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Technologie odbierają Polakom pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

29 sty 2015 17:47


Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez Randstad – „Monitor Rynku Pracy” – ujawniają obawy Polaków przed możliwościami rozwijających się technologii – 30 proc. polskich respondentów badania ocenia, że w najbliższej dekadzie ich zawód ulegnie automatyzacji, a ich samodzielna praca nie będzie już potrzebna w takim kształcie jak obecnie.

W gronie badanych krajów UE jest to wynik plasujący nasz kraj blisko grupy o największym zakresie spodziewanych zmian na rynku pracy.

– Struktura polskiego rynku pracy jest w dużej mierze anachroniczna. Duży odsetek zatrudnionych wykonuje prace proste, niewymagające specjalnych kompetencji. Właśnie ten strukturalny charakter zmian na rynku pracy wydaje się bliżej związany z obawą utraty pracy niż warunki gospodarcze – komentuje Grzegorz Baczewski, dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan.

Czarny scenariusz związany z rozwojem technologii, które w efekcie zastępują człowieka w pracy już się dokonuje. Obecnie komunikaty na wspomnianym dworcu centralnym w Warszawie czyta jeszcze megafonistka, ale dzieli się już swoimi obowiązkami z syntezatorem mowy, by ten niedługo całkowicie ją zastąpił.

Warszawa na mapie nowoczesnych rozwiązań nie jest wyjątkiem – syntezatory mowy działają już na dworcach we Wrocławiu czy w Poznaniu.

Nie tylko megafonistki muszą się martwić o swój los. Podobnie jest w sektorze bankowym. Tutaj tradycyjne oddziały są zamieniane w placówki typu smart, gdzie człowiek do obsługi nie jest już potrzebny.

Bankowość przenosi się też do sieci – tylko w ciągu ostatnich pięciu lat z tego powodu w Islandii zlikwidowano 60 proc. filii bankowych. Ale przykładów, że technologia odbiera ludziom pracę nie trzeba szukać aż tak daleko.

W ubiegłym roku, kiedy Citi Handlowy postanowił oddalić się od bankowości tradycyjnej i otworzyć kilkanaście placówek typu smart, pracę straciło blisko 800 pracowników banku.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.