Teatr Polski we Wrocławiu: Cezary Morawski nowym dyrektorem. Aktorzy i Nowoczesna przeciwko

6
Teatr Polski we Wrocławiu: Cezary Morawski nowym dyrektorem. Aktorzy i Nowoczesna przeciwko fot.wikimedia.org
• Nowoczesna złożyła do ministra kultury Piotra Glińskiego interpelację ws. wyboru nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - poinformowała posłanka tej partii Joanna Scheuring-Wielgus.
• We wniosku pyta, czy były w tej sprawie naciski z resortu kultury.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Teatr Polski we Wrocławiu: Cezary Morawski nowym dyrektorem. Aktorzy i Nowoczesna przeciwko

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

24 sie 2016 15:32


W poniedziałek (22 sierpnia) wieczorem komisja konkursowa wybrała aktora Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zdobył on 6 spośród 9 głosów komisji konkursowej. Z decyzją komisji konkursowej nie zgadza się zespół Teatru Polskiego. Teatr Polski we Wrocławiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

"Z zadziwieniem patrzymy na przebieg konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, ponieważ dochodzą do nas niepokojące informacje" - mówiła w środę podczas briefingu w Sejmie Scheuring-Wielgus.

"W związku z tym konkursem skierowałam dziś interpelację do ministra kultury Piotra Glińskiego z zapytaniem, czy prawdą jest, że były naciski z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby władze samorządowe forsowały tylko jednego i właściwego kandydata" - poinformowała.

We wniosku posłanka Nowoczesnej pyta też, "jak ministerstwo patrzy na zaniedbania, których dopuścił się pan Cezary Morawski podczas pełnienia funkcji sekretarza w ZASP". "Wiemy, że w 2011 r. został wydany wyrok mówiący, że Morawski jest winny zaniedbań finansowych" - wskazała Scheuring-Wielgus.

Czytaj też: Poseł Nowoczesnej straci dyrektorskie stanowisko. "Solidarność"oskarża go o mobbing

W jej ocenie szefem takiej instytucji powinna być osoba "nieskalana w sensie prawa karnego, ale również osoba, która zna się na finansach instytucji".

Wyraziła też nadzieję, że minister Gliński odpowie na tę interpelację.

Scheuring-Wielgus zaapelowała ponadto do szefa resortu kultury, by "zastanowił się nad tym czym jest kultura dla nas Polaków, czym jest kultura dla artystów". "Dla polskiej kultury najlepiej byłoby, gdyby minister Gliński zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji" - skwitowała posłanka Nowoczesnej.

W związku z wyborem Cezarego Morawskiego na dyrektora placówki, zespół Teatru Polskiego rozważa ogłoszenie pogotowia strajkowego, a później strajku. Artyści chcą, by w teatrze pozostał obecny szef Krzysztof Mieszkowski, który jest jednocześnie posłem Nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Gość 2017-03-06 22:52:31

Szkoda, że w artykule zabrakło kilku informacji, a część mija się nieco z informacjami podawanymi gdzie indziej. np. Protestuje mniej niż połowa zespołu aktorskiego. Nie napisano również, że w Teatrze Solidarność przeprowadziła referendum a'propos zmiany nowego dyrektora (Morawskiego): na 170 uprawnionych pracowników Tpl głosowało Ok. 107. Za pozostawieniem nowego dyrektora oddano 102 głosy. Nawet jeśli media są wolne, to nie od sympatii politycznych i skłonności do naginania faktów. żal.... Nie dziwię, się że po przeczytaniu takiego "rzetelnego" artykułu, chce się protestować. Tylko przeciwko czemu? Zabójstwie kultury, polityce, czy uczciwości mediów?

PROTESTUJĘ! 2016-08-24 18:56:51

Samobójczo niszczymy w Polsce to co najlepsze.To świetny teatr. PSL zniszczył Teatr Telewizji, teraz chce to zrobić z Teatrem Polskim. Protestuję!