Te zawody cieszą się w Polsce największym prestiżem

Jak pokazują wyniki badania CBOS-u, w 2013 r. największym poważaniem społecznym cieszył się zawód strażaka. Kto oprócz niego może liczyć na szacunek społeczny, a do jakich profesji Polacy w ogóle nie mają zaufania?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Te zawody cieszą się w Polsce największym prestiżem

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

11 lut 2014 9:45


Tuż za strażakiem, Polacy darzą dużym szacunkiem profesora uniwersytetu oraz robotnika wykwalifikowanego - ponad 80 proc. badanychwskazało na te zawody.

W pierwszej dziesiątce profesji o najwyższym prestiżu zawodowym znaleźli się ponadto: górnik, pielęgniarka, inżynier pracujący w fabryce, nauczyciel, lekarz, rolnik oraz oficer zawodowy w randze kapitana

A jakie zawody znajdują się na samym dole hierarchii prestiżu? Jak wynika z przeprowadzonych badań najmniejszym prestiżem zawodowym cieszą się profesje związane z polityką i sprawowaniem władzy.

Najgorzej oceniany jest działacz partii politycznej - jedynie 20 proc. badanych stwierdziło, iż zasługuje on na duże poważanie. Poseł na sejm, radny gminny oraz makler giełdowy to kolejne zawody o stosunkowo niskim poważaniu społecznym (odpowiednio 32, 33 i 36 proc. badanych uważa, że zasługują na duży szacunek).

Co przyczynia się do niskiej bądź wysokiej oceny na skali prestiżu zawodów?

- Od zawsze wysoko w hierarchii prestiżu sytuowali się przedstawiciele zawodów inteligenckich, wymagających długotrwałej edukacji, takich jak: profesor, nauczyciel, lekarz - komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak.

- W ostatnich latach nastąpiły wyraźne zmiany - zawody oparte na pracy fizycznej zyskały na poważaniu. Wynikać to może z faktu, iż Polacy coraz bardziej cenią profesje dające konkretne kwalifikacje - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.