×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownik przyszłości: Jakie kompetencje będą wymagane od kandydatów do pracy w przyszłości?

  • Anna Trojanowska
    AT
  • 9 wrz 2016 11:37

• Naukowcy przeanalizowali zmiany, które zachodzą na światowym rynku pracy i wyodrębnili zdolności, które w niedalekiej przyszłości będą szczególnie wymagane od kandydatów.
• Z raportu wynika, że przedsiębiorstwa, które lokują swoje biura w wielu miejscach na świecie, będą stawiały między innymi na: inteligencję społeczną i emocjonalną oraz zdolność do pracy w wielokulturowych środowiskach.

Pracownik przyszłości: Jakie kompetencje będą wymagane od kandydatów do pracy w przyszłości?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jesteś młody i nowe technologie to twoje naturalne środowisko? Możesz posiadać cechy, które już wkrótce będą pożądane na rynku pracy. Ich listę określa raport Future Work Skills 2020.

Amerykański instytut badawczy, który odpowiada za przygotowanie raportu mieści się w Pao Alto, globalnym centrum innowacji. Naukowcy przeanalizowali zmiany, które zachodzą na światowym rynku pracy i wyodrębnili zdolności, które w niedalekiej przyszłości będą szczególnie wymagane od kandydatów. Obecnie pracodawcy w kraju biją na alarm i uczulają, że młodym ludziom brakuje kompetencji twardych.

Czytaj też: Branża IT i nowe technologie - to z nimi będą związane zawody przyszłości

Według raportu PARP, aż 47 proc. menedżerów ma takie zdanie o przedstawicielach pokolenia Y. To jednak może się wkrótce zmienić. Okazuje się bowiem, że doskonała znajomość nowych technologii i biegłość w poruszaniu się w wirtualnym świecie może być niezwykle pomocna w znalezieniu pracy.

E-pracownik i jego mocne strony

Z raportu przygotowanego przez amerykańskich badaczy wynika, że przedsiębiorstwa, które lokują swoje biura w wielu miejscach na świecie, będą stawiały między innymi na: inteligencję społeczną i emocjonalną oraz zdolność do pracy w wielokulturowych środowiskach.

Pierwsza kompetencja dotyczy predyspozycji do pracy zespołowej oraz odczytywania emocji drugiego człowieka - nie tylko na podstawie jego słów, ale również zachowania. Z kolei druga, wiąże się z pracą w międzynarodowym środowisku.

Czytaj też: Zawody z przyszłością: Kurator cyfrowy, projektant śmieci, menedżer śmierci cyfrowej

– Takie firmy działają już w Polsce i wymagają, by ich pracownicy szybko adaptowali się do nowych warunków pracy oraz potrafili współpracować z przedstawicielami odmiennych kultur. Z różnic kulturowych często wynika wiele kreatywnych i niestandardowych rozwiązań, ale do tego konieczna jest duża otwartość. Dlatego też zachęcamy naszych studentów do podejmowania studiów na zagranicznych uczelniach np. w ramach programu Erasmus. Taki wyjazd to nie tylko szansa na opanowanie języka obcego, ale też poznanie zwyczajów danego kraju, wyrobienie w sobie postawy relatywnej, a co za tym idzie lepsze przygotowanie do przyszłej pracy – mówi Kinga Kwiatkowska z Biura Karier PWSZ w Skierniewicach.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownik przyszłości: Jakie kompetencje będą wymagane od kandydatów do pracy w przyszłości?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA