×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Te kompetencje będą potrzebne na rynku pracy. Już za trzy lata

  • Autor: GP
  • 24 maj 2017 11:55

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) wypracowało i przedstawiło kolejne zestawienie kompetencji przyszłości. Wiemy jakie są cechy, które w 2020 roku będą pożądane na rynku pracy.

Te kompetencje będą potrzebne na rynku pracy. Już za trzy lata
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

W ewolucji zawodów zawsze była konieczna nauka, pozyskiwanie nowych kompetencji. Ocenia się, że nawet 30 proc. najważniejszych umiejętności, które ceni dzisiejszy pracodawca u pracowników, zmieni się w ciągu kilku lat.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) spotyka się co roku w Davos. (fot.:WEF/twitter.com)
Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) spotyka się co roku w Davos. (fot.:WEF/twitter.com)

Z pomocą w doprecyzowaniu przyszłościowych umiejętności przychodzi Światowe Forum Ekonomiczne (ang. World Economic Forum, WEF). Organizacja cyklicznie na podstawie rozmów z menadżerami zajmującymi się HR-em prognozuje, jakich umiejętności pracodawcy będą poszukiwać za kilka lat.

Co da pracę w 2020 roku? Znamy odpowiedź Forum:

• Kompleksowe rozwiązywanie problemów

Niezmiennie znajduje się na pierwszym miejscu listy. To umiejętność analizowania wielu danych i informacji, podejmowania decyzji i wdrażania rozwiązań. W przyszłości jej znaczenie może spadać w sektorach mocniej zautomatyzowanych, takich jak: infrastruktura czy energetyka, wzrośnie jednak w usługach i informatyce.

• Krytyczne myślenie

Umiejętność logicznego rozumowania i chłodnej analizy zyskuje na znaczeniu. W czasach zaawansowanych technologii i skomplikowanych rozwiązań osoba, która potrafi krytycznie podejść do sytuacji i ocenić ją będzie na wagę złota.

• Kreatywność

Awansowała z dziesiątego miejsca w rankingu na trzecie. To będzie umiejętność absolutnie kluczowa nie tylko w branżach, z którymi dziś się kojarzy – jak media czy rozrywka, ale wszędzie. Praca będzie czekać na osoby myślące niestandardowo, bo to one będą w stanie wymyślać nowe usługi i produkty, w szybko zmieniających się czasach.  

• Zarządzanie ludźmi

Ta i kolejna cecha pokazują, że jeszcze ważniejsza na rynku zatrudnienia będzie praca zespołowa. Pracodawcy będą potrzebować liderów – empatycznych, panujących nad mową ciała i umiejących jasno komunikować się z ludźmi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te kompetencje będą potrzebne na rynku pracy. Już za trzy lata

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA