PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Te dane nie pozostawiają wątpliwości. Coraz mniej pracujących Polaków

  • Justyna Koc
    jk
  • 10 lis 2020 20:00

Z najnowszych danych ZUS wynika, że liczba pracujących osób ubezpieczonych zdrowotnie wciąż maleje. Spadek zaczął się w lutym, gdy nad Polską zawisła groźba pandemii, i trwał do września. Dane te potwierdza raport Narodowego Banku Polskiego.

Te dane nie pozostawiają wątpliwości. Coraz mniej pracujących Polaków
Autorzy raportu NBP podkreślają, że nadal widać niski popyt na pracę. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z danych ZUS wynika, że liczba ubezpieczonych od lutego do września spadła o prawie 276 tys. osób.
  • Tempo spadku wprawdzie maleje, ale w czwartym kwartale mamy do czynienia z silnym uderzeniem drugiej fali epidemii i wszyscy ekonomiści oczekują spadków na rynku pracy.
  • Potwierdza to raport NBP - liczba osób pracujących według BAEL obniżyła się w drugim kwartale tego roku o 1,3 proc. - w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r.

Z danych ZUS wynika, że od lutego nie odnotowano żadnego odbicia w liczbie osób ubezpieczonych zdrowotnie (bez emerytów, rencistów i osób pobierających zasiłki): od lutego do września puta ta skurczyła się o prawie 276 tys. osób. W trzecim kwartale liczba ubezpieczonych zmalała o 129 tys. osób, spadek był więc podobny jak w pierwszym kwartale (131 tys. osób).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak zauważa dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP, członek władz Towarzystwa Ekonomistów Polskich, tempo spadku wprawdzie maleje (we wrześniu ubyło ok. 19 tys. osób wobec 35 tys. osób w sierpniu i 75 tys. osób w lipcu), ale w czwartym kwartale mamy do czynienia z silnym uderzeniem drugiej fali epidemii i wszyscy ekonomiści oczekują spadku PKB. A to zapewne wpłynie też na kolejne spadki na rynku pracy.

- Jeszcze przed kulminacją pandemii i częściowym zamknięciem gospodarki firmy sygnalizowały zwolnienia w czwartym kwartale. Według badania Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Pracodawcach RP aż 51 proc. firm z branży turystycznej i gastronomicznej przewiduje spadek zatrudnienia w ostatnim kwartale 2020 r. W budownictwie jest to 25 proc. firm, a w przemyśle i usługach dla ludności - 19-21 proc. Najmniejszy spadek zatrudnienia jest spodziewany w handlu - tylko 14 proc. firm w z tej branży przewiduje taki stan rzeczy. Zresztą w handlu aż 57 proc. nawet oczekiwało wzrostu zatrudnienia, ale po wprowadzeniu ostatnich obostrzeń i zamknięciu centrów handlowych ta prognoza jest raczej nieaktualna. Co równie istotne: redukcję zatrudnienia planuje 30 proc. dużych i 38 proc. średnich firm - wylicza Sławomir Dudek.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Te dane nie pozostawiają wątpliwości. Coraz mniej pracujących Polaków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA