Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Escape roomy pozwalają sprawdzić, jak kandydaci reagują na sytuacje stresowe i jak pracują w grupie.
• Coraz częściej właściciele escape roomów przekazują zapisy wideo z sesji w escape roomach na potrzeby procesów rekrutacyjnych.
• Istnieje też np. możliwość dostarczenia pokojów ucieczki w wersji mobilnej do siedziby firmy.
Escape roomy są formą intelektualnej zabawy dla kilku osób, polegającą na ucieczce z pokoju lub kompleksu pomieszczeń zaaranżowanych pod konkretną fabułę i wypełnionego serią zagadek, łamigłówek czy zadań manualnych. Czasem trzeba wcielić się w rolę zakładników uciekających przed porywaczami, czasem wspólnie naprawić awarię i uratować prom kosmiczny przed katastrofą, a innym razem jako grupa detektywów rozwiązać tajemnicę zbrodni i schwytać seryjnego mordercę. Polska od kilku lat wyrasta na escaperoomową stolicę. Pierwszy pokój w kraju nad Wisłą powstał w 2014 roku, a w tej chwili według serwisu Lockme.pl jest ich już blisko 1000 (dokładnie 954). To jedna z najbardziej imponujących tendencji wzrostowych na świecie - na całym globie jest ich ok. 20-25 tysięcy, a dla przykładu w Stanach Zjednoczonych ok. 5000, w Rosji ok. 3000, zaś w Niemczech ok. 750.
Jak tłumaczy tłumaczy Bartosz Idzikowski z escaperoomowego serwisu Lockme.pl, zaletą escape roomów jest możliwość tworzenia w zasadzie dowolnych scenariuszy i fabuł. Natomiast wspólnym elementem escape roomów jest to, że są nastawione na interakcję w grupie.
- Aby rozwiązać wszystkie zadania i wydostać się z pomieszczenia, grupa musi podzielić się zadaniami, ściśle ze sobą współpracować i pomagać sobie nawzajem. Zresztą wiele pokoi posiada „przeszkody”, których pokonanie możliwe jest tylko i wyłącznie poprzez współdziałanie kilku osób naraz – tłumaczy Bartosz Idzikowski
Escape room jako narzędzie HR
Wraz z pojawianiem się w Polsce kolejnych pokojów ucieczki wiele osób, które na co dzień zajmują się rekrutacją, head huntingiem czy budowaniem zespołów doszło do wniosku, że może to być narzędzie pomocne w ich pracy. Firmy od dawna poszukiwały czegoś nowego, co z jednej strony dostarczy pracownikom rozrywki, a z drugiej strony powie wiele o cechach pracowników czy całych zespołów. Rekrutacja w escape roomach nie jest jeszcze powszechna i dla wszystkich oczywista, ale stopniowo zdobywa coraz więcej zwolenników.
- Po raz pierwszy trafiłam do escape roomu z naszym zespołem w celach integracji. Dzięki temu mogliśmy się dużo lepiej poznać, co bezpośrednio przełożyło się na jakość naszej pracy – mówi Nadia Harris-Kosior z HR Contact Recruitment Agency. – Zdałam sobie wtedy sprawę, jak świetnym uzupełnieniem tradycyjnej rekrutacji czy assessmentu może być taka rozgrywka. Jest to okazja do sprawdzenia, jak ktoś będzie działał pod presją czasu, jego cech przywódczych, zdolności odnajdywania się w trudnych i zaskakujących warunkach, umiejętności analitycznych czy interakcji z pozostałymi uczestnikami. Przy liczbie escape roomów o tak zróżnicowanych formułach zweryfikować „na froncie” można większość cech przydatnych w pracy – dodaje.
Jak wybrać odpowiedni pokój?
Nie każdy pokój będzie tak samo nadawał się do działań HR-owych. W pierwszej kolejności trzeba zweryfikować kilka rzeczy. Po pierwsze liczba osób, które będzie on angażował do gry, musi być dopasowana do liczby osób w badanej grupie. Zbyt mały pokój może spowodować, że dla jednego lub nawet kilku uczestników rozgrywki nie będzie zadań, a przez to wyniki takiego badania zostaną wypaczone. Największy obecnie pokój w Polsce mieści się w Rozalinie i może pomieścić 21 uczestników, jednak najczęściej spotykane są pokoje 3-6 osobowe.
Należy też ustalić z właścicielem pokoju, czy udostępni nagranie wideo z gry do badania i oceny (co jest najlepszym rozwiązaniem), czy np. pozwoli wyznaczonej osobie jedynie stanąć za konsolą i na ekranach obserwować rozgrywkę w czasie rzeczywistym. Coraz więcej firm escaperoomowych godzi się jednak na udostępnienie wideo po podpisaniu klauzuli zachowania tajemnicy i wykorzystania materiałów wyłącznie do celów HR-owych.
Innym istotnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest poziom trudności pokoju. - Jeśli zależy nam wyłącznie na tym, aby sprawdzić, jak współpracują ze sobą drużyny, to lepiej wybrać pokój łatwy. Zagadki nie będą dla nich blokującym wyzwaniem, a będą mogli skupić się na odnalezieniu i pokazaniu swojego miejsca w zespole – wyjaśnia Grzegorz Cholewa z firmy escaperoomowej Exit19.pl z Wrocławia. – Pokoje trudniejsze warto wybrać wtedy, kiedy chcemy ocenić inicjatywę, zdolności analityczne, intelekt, umiejętność rozwiązywania trudnych, np. matematycznych zadań. Takie pokoje zmuszają do większego wysiłku i podjęcia bardziej zaawansowanych działań – zaznacza.
Bawić czy straszyć?
Bardzo istotny jest też odpowiedni wybór tematyki pokoju. Escape roomy potrafią dostarczać bardzo silnych emocji, co jest angażujące i ciekawe dla uczestników, ale może zaburzyć proces badania. Niektóre sytuacje zastane w pokojach ucieczki nie będą odzwierciedlały zachowań pracowników w warunkach pracy. Z tego powodu najbardziej polecane są pokoje przygodowe, które są uniwersale, mocno nastawione na współpracę i najmniej stresujące. – Rzeczywiście nie każdy odnajdzie się w horrorze, co może spowodować niechęć i nie będzie odzwierciedlało funkcjonowania w warunkach zbliżonych do tych w pracy. Zdecydowanie korzystna jest neutralna tematyka. Ważniejsza jest współpraca zespołowa, możliwość weryfikowania umiejętności, niż bardzo angażująca fabuła – dodaje Nadia Harris-Kosior.
Właściciele escape roomów dostrzegają te potrzeby. Coraz więcej pokojów jest przygotowanych i otwartych na tego typu współpracę. Stopniowo pojawiają się wręcz gotowe oferty dla celów HR-owych. Jedną z nich jest możliwość dostarczenia pokojów ucieczki w wersji mobilnej np. do siedziby firmy albo wynajmowanej sali szkoleniowej. Zaaranżowanie takiego pokoju przez profesjonalną ekipę trwa mniej więcej jeden dzień i może być uzupełnieniem assessment center, rekrutacji albo imprezy integracyjnej.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (8)