Takie było bezrobocie w listopadzie w Polsce

- Stopa bezrobocia w listopadzie br. wyniosła 13,2 proc., po wzroście o 0,2 pkt proc. wobec października - poinformował w poniedziałek na konferencji minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Takie było bezrobocie w listopadzie w Polsce

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

9 gru 2013 13:43


Minister zwrócił uwagę, że ten wzrost był dwukrotnie niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Doszliśmy po ośmiu miesiącach spadku bezrobocia do tego czasu, kiedy zaczyna wzrastać. Pewnie było to dla wielu analityków i tych, którzy się zajmują rynkiem pracy, do przewidzenia. Dobrze stało się, że ten wzrost jest znacząco mniejszy niż rok temu. Przybywa również ofert pracy i to jest rzecz najbardziej optymistyczna (...). Jest coraz więcej firm, które chcą zatrudniać" - powiedział.

Czytaj też: Jesteś długo na bezrobociu? Tracisz szanse na pracę

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że weszliśmy w okres naturalnego osłabienia rynku pracy. "Kończą się prace sezonowe w budownictwie, leśnictwie, rolnictwie, ogrodnictwie. Ten sezon i tak był wyjątkowo długi. Dobra pogoda nam sprzyjała. Jeszcze październik był miesiącem spadku bezrobocia, co się nie powtórzyło od wielu lat" - powiedział minister.

"Mam nadzieję, że (...) ściąganie nowych inwestorów do Polski, tworzenie nowych miejsc pracy, wydłużenie działalności specjalnych stref ekonomicznych (...), wprowadzenie nowych rozwiązań - takich jak elastycznych czas pracy (...) - powinno dobrze wróżyć na najbliższe miesiące" - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Wyraził nadzieję, że grudzień, który pewnie będzie trudny na rynku pracy, zaabsorbuje część osób do prac sezonowych związanych ze świętami Bożego Narodzenia i zatrudnienie będzie wzrastać. Jego zdaniem bezrobocie na koniec roku nie powinno przekroczyć 13,7-13,8 proc., co oznacza, że zmieści się w wartości przewidzianej w tegorocznym budżecie.

"Patrząc, że każdy miesiąc po kolei nas zaskakuje (...) mam nadzieję, że grudzień będzie nieodosobniony w tym i dynamika wzrostu będzie dużo mniejsza, niż miało to miejsce rok wcześniej" - powiedział.

Minister zaznaczył, że w ubiegłym roku wzrost bezrobocia w okresie listopad/grudzień wyniósł 0,5 proc. "Myślę, że powinien być mniejszy w tym roku, tak jak mniejszy był pomiędzy październikiem a listopadem (...). Jeżeli by się ta tendencja utrzymała i wzrost (bezrobocia - PAP) byłby w wysokości 0,2-0,3 proc., to na pewno ta dana byłaby bardzo optymistyczna na koniec roku" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.