PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Barometr zawodów w województwie śląskim. Ani jednego nadwyżkowego, aż 41 deficytowych

  • PTWP - PulsHR
    PW
  • 19 gru 2019 20:46

Już po raz piąty Wojewódzki Urząd Pacy w Katowicach opublikował "Barometr zawodów", czyli prognozę zapotrzebowania na poszczególne zawody w 2020 roku. Niestety potwierdził on bardzo duże problemy pracodawców ze znalezieniem osób do pracy. Po raz pierwszy w ciągu tych 5 lat w województwie śląskim nie wystąpił żaden zawód nadwyżkowy.

Barometr zawodów w województwie śląskim. Ani jednego nadwyżkowego, aż 41 deficytowych
Konferencja podsumowująca piątą edycję "Barometru zawodów" w województwie śląskim (Fot. WUP Katowice)
REKLAMA
  • Zdaniem ekspertów oceniających sytuację na rynku pracy w województwie śląskim w 2020 roku duże problemy z rekrutacją pracowników mogą wystąpić w 41 ocenianych profesjach barometrowych.
  • Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy zostali zakwalifikowani do deficytów we wszystkich powiatach w tym województwie.
  • Ważne jest pozyskiwanie przez pracowników i poszukujących pracy umiejętności potrzebnych w dłuższej perspektywie czasowej, uczestniczenie w szkoleniach, podnoszenie kwalifikacji lub ich modyfikacja - zauważyła Grażyna Walasz z WUP. 

Wyniki "Barometru zawodów 2020" stanowią potwierdzenie trudnej sytuacji pracodawców na rynku pracy, co sygnalizują głównie mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Z danych WUP w Katowicach wynika, że poszerza się grupa firm, które obawiają się pogorszenia swojej sytuacji z powodu braku wystarczającej liczby pracowników. Niestety wiele wskazuje na to, że niedobory będą się pogłębiać. 

- Po raz pierwszy od początku realizacji badania na poziomie województwa nie wystąpił żaden zawód nadwyżkowy - zwrócił uwagę WUP w Katowicach. - Zawody deficytowe to te, w których brakuje wykwalifikowanych pracowników i zmniejsza się liczba osób chętnych do podjęcia zatrudnienia. Głównymi problemami z którymi borykają się pracodawcy to: niewielka liczba dostępnych wykwalifikowanych kandydatów, brak doświadczenia zawodowego oraz wygasające uprawnienia. Czasami wpływ na deficytowość danego zawodu ma oferowane nieatrakcyjne wynagrodzenie w stosunku do wykonywanej pracy lub konieczność świadczenia pracy poza miejscem zamieszkania - wyjaśnił.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też Szukasz pracy? W Katowicach dostaniesz ją w niemal każdym zawodzie.

Eksperci prognozują, że w 2020 roku na rynku pracy w województwie śląskim problemy z rekrutacją mogą wystąpić w 41 ocenianych profesjach barometrowych (barometr udostępniamy w dziale multimedia). We wszystkich śląskich powiatach przewidywana jest w kontekście przyszłego roku zdecydowanie większa liczba zawodów deficytowych niż nadwyżkowych. A w 12 powiatach w ogóle miałoby nie być nadwyżek.

Kogo brakuje i będzie brakować?

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Barometr zawodów w województwie śląskim. Ani jednego nadwyżkowego, aż 41 deficytowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA