Tak firmy w Polsce rekrutują niepełnosprawnych

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, zwłaszcza z wysokimi kompetencjami, nie jest w Polsce sprawą łatwą – wynika z badania przeprowadzonego przez zespół employer branding firmy doradczej HRK.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Tak firmy w Polsce rekrutują niepełnosprawnych

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

15 paź 2014 11:40


Osoby niepełnosprawne już na etapie edukacji formalnej muszą przełamać szereg ograniczeń w dostępie do wiedzy, co sprawia, że ich kompetencje są często niedostosowane do potrzeb rynku pracy. Istnieje też wiele barier mentalnych utrudniających niepełnosprawnym podjęcie pracy.

Aby dotrzeć do niepełnosprawnych kandydatów, pracodawcy najczęściej korzystają z:

- ogłoszeń rekrutacyjnych (z adnotacją, że firma jest otwarta na pracowników niepełnosprawnych),
- ze wsparcia powiatowego urzędu pracy,
- z poleceń pracowników,
- podejmują też współpracę z trzecim sektorem, głównie z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych i zakładami aktywności zawodowej.

Czytaj też: Firmy chętniej zatrudniają niepełnosprawnych. Doceniają ich zaangażowanie i pracowitość

Część firm wybiera jedną organizację do współpracy, większość współpracuje jednak z kilkoma, co zwiększa szansę na pozyskanie odpowiednich kandydatów. Organizacje przejmują zwykle na siebie zadania związane z rekrutacją i selekcją, prowadzą też szkolenia dotyczące obecności niepełnosprawnych w miejscu pracy.

Czasami organizacja pozarządowa pełni też rolę jednego z partnerów umowy podpisywanej z pracownikiem. Taki korzystny dla firmy i bezpieczny dla ludzi system zatrudnienia trójstronnego wypracowano m.in. w firmie Carrefour Polska, która współpracuje ze Stowarzyszeniem EKON.

Czytaj też: Wynagrodzenia niepełnosprawnych pracowników: zmiana w wypełnianiu druków do PFRON

- Aby zwiększyć skuteczność procesu rekrutacji, niektóre firmy zakładają własne stowarzyszenia i fundacje, których celem jest aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych oraz pozyskanie do współpracy osób z dysfunkcjami – informuje Joanna Kotzian, menedżer zespołu Employer Branding w HRK.

Przykładem jest STU Ergo Hestia, które w 2003 r. założyło fundację na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych „Integralia”. Głównym celem fundacji jest wspieranie osób z dysfunkcjami na starcie kariery zawodowej, poprzez organizację bezpłatnych szkoleń.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.