- Jak podaje GUS, pod koniec czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 818 tys. bezrobotnych.
- Do końca roku powinniśmy obserwować spadki stopy bezrobocia od 0,1 do 0,2 pkt proc. W efekcie przełoży na koniec roku będziemy odnotowywali bezrobocie na rekordowo niskim poziomie 4,3-4,5 proc. - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
- Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wyniosło 6452,51 zł i było o 12,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy wzrost wyniósł 7,8 proc.).
Jak podaje GUS, pod koniec czerwca 2022 r. w urzędach pracy zarejestrowanych było 818 tys. bezrobotnych. To mniej niż w maju tego roku (o 32,2 tys., tj. o 3,8 proc.) oraz niż w czerwcu 2021 roku (o 175,4 tys., tj. o 17,7 proc.).
Historyczny spadek
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 4,9 proc., tj. obniżyła się zarówno w skali miesiąca (o 0,2 pkt proc.), jak i roku (o 1,1 pkt proc.). Jak zaznacza zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak, to najniższy wynik od sierpnia 1990 roku.
- To historyczne minimum i spadek o 0,2 pkt proc. w porównaniu z majem. Rynek pracy, przez swoją odporność na obecne kryzysy, prawdopodobnie jako ostatni doświadczy nadchodzącego spowolnienia gospodarczego - komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
- Nasza prognoza nadal pozostaje aktualna. Do końca roku powinniśmy obserwować spadki stopy bezrobocia od 0,1 do 0,2 pkt proc. W efekcie przełoży na koniec roku będziemy odnotowywali bezrobocie na rekordowo niskim poziomie 4,3-4,5 proc. - dodaje Zielonka.
Czytaj też: Na budowlanką zbierają się czarne chmury. Kryzys zbliża się wielkimi krokami
Stopa bezrobocia jest jednym z wielu wskaźników dla kondycji rynku pracy. Jak zaznacza Mariusz Zielonka, inne elementy sugerują, że dochodzimy do pewnych granic, które ciężko będzie przekroczyć.
- Kończą się możliwości dalszego zwiększania zatrudnienia, szczególnie w regionach silnie zurbanizowanych. Coraz mniej pojawia się ofert pracy, jednocześnie badania ankietowe przedsiębiorców sugerują, że ci coraz rzadziej myślą o dodatkowym zatrudnieniu, czując na barkach ciężar nadchodzących miesięcy - ocenia Zielonka.
Stopa bezrobocia w województwach
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,7 proc. w wielkopolskim do 7,6 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach (najbardziej w lubuskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim – po 0,3 pkt proc.).
Zatrudnienie w górę
W pierwszym półroczu 2022 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 9 osób; w przeliczeniu na etaty) wyniosło 6 mln 477,4 tys. i było o 2,3 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wówczas notowano spadek o 0,3 proc.
Pensje w pierwszym półroczu 2022
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. wyniosło 6452,51 zł i było o 12,7 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ub. roku (kiedy wzrost wyniósł 7,8 proc.).
W pierwszym kwartale tego roku wynagrodzenia nominalne brutto wzrosły w skali roku o 11,7 proc., a w drugim kwartale - o 13,7 proc.
Z analizy GUS wynika, że najbardziej zwiększyły się wynagrodzenia w transporcie i gospodarce magazynowej (o 20,1 proc.). W większym stopniu niż przeciętnie w sektorze wzrosły również płace w działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (16,5 proc.), a także w zakwaterowaniu i gastronomii (15,6 proc.), w górnictwie i wydobywaniu (15,3 proc.) oraz w budownictwie (13,2 proc.).
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (3)