×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Warszawa, Praca kobiet: Ta spółdzielnia pracy jest tylko dla kobiet. Ale ich szefem jest mężczyzna

  • Autor: PAP/AT
  • 8 mar 2017 9:25

• W Warszawie działa pralnia "Praca kobiet" - jedyna taka spółdzielnia pracy w stolicy.
• Założyła ją prawie 70 lat temu kobieta dla kobiet, by dać im zajęcie i środki do życia w trudnych, powojennych czasach.
• W najlepszych latach zatrudniała ponad tysiąc osób, dziś pracuje ich tu 20, a szefem jest mężczyzna.

Warszawa, Praca kobiet: Ta spółdzielnia pracy jest tylko dla kobiet. Ale ich szefem jest mężczyzna
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Tu 8 marca, czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, obchodzony jest zawsze. "Tak jak to było 50 lat temu, tak i teraz szef przychodzi z kwiatami i z czekoladkami. Przedtem może było trochę lepiej, bo były bilety do teatru i kina, ale teraz zakład się zmniejszył i ma mniejsze obroty" - mówi pani Stanisława Zawadzka, w "Pracy kobiet" od 49 lat, dziś odpowiadająca za kontakt z klientami. Wielu zna od lat, bo - jak mówi - zadowoleni z jakości usług i z sentymentu wracają do starego zakładu przy ul. Saskiej.

"Zakład, ten konkretnie, istnieje od 1968 r., ale w ogóle jako spółdzielnia pracy kobiet działa od 1948 r. Założyła go kobieta dla innych kobiet, bo po wojnie wiele z nich nie miało pracy. Początkowo warunki były przeokropne - panie prały w wannach, ręcznie, chemiczne czyszczenie było w benzynie. Musiały sobie radzić. Oprócz prania spółdzielnia dawała im pracę przy zbiorze ziemniaków czy truskawek" - wyjaśnia pani Stanisława.

Jak mówi, spółdzielni zdarzyło się prać stroje ludowe czy 60-letnią suknię ślubną babci, w której do ołtarza chciała iść jej wnuczka. "Zdarzyło się także, że wnuki, po śmierci dziadka, przyniosły do prania jego garnitur. Spytałam, czy przejrzeli kieszenie, bo może postawił im jakiś spadek. Oglądam garnitur, patrzę w kieszenie i faktycznie - plik banknotów był. Bardzo byli zaskoczeni" - wspomina.

W Spółdzielni Pracy Usług Pralniczych i Porządkowych "Praca kobiet" dziś zatrudnionych jest ponad 20 osób, głównie kobiety, choć szefem jest mężczyzna. "Praca bardzo się zmieniła. Są bardziej nowoczesne, ekologiczne maszyny. Przedtem zapachy unosiły się na zewnątrz, teraz jest cykl zamknięty. Wszystko jest ekologiczne i bezpieczne - dla zdrowia i otoczenia" - wyjaśnia pani Stanisława.

Czytaj też: W tym mieście rządzą kobiety

Jak mówi, praca w pralni nie jest lekka, niezależnie od stanowiska. Większość wykonują kobiety, ale kocioł obsługuje mężczyzna, kierowcami są także mężczyźni. Na pytanie, czy dla klientów może być ważne, że pracują tu kobiety, mówi: "To ma znaczenie. Kobieta ma ten smak, na przykład obrusa nie złoży w kosteczkę. Dziewczyny się starają" - przekonuje pani Stanisława.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Warszawa, Praca kobiet: Ta spółdzielnia pracy jest tylko dla kobiet. Ale ich szefem jest mężczyzna

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA