PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

PAŻP: Praca kontrolerów to służba. Od ich decyzji zależy życie tysięcy ludzi

  • Autor: PAP/AT
  • 20 paź 2020 11:21

Przez siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobre, w całym roku ponad 600 polskich kontrolerów ruchu lotniczego czuwa nad bezpieczeństwem pasażerów. We wtorek (20 października) kontrolerzy obchodzą swoje święto - przypomina PAŻP.

PAŻP: Praca kontrolerów to służba. Od ich decyzji zależy życie tysięcy ludzi
Na całym świecie jest blisko 50 tys. kontrolerów ruchu lotniczego, w Polsce - ponad 600 (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Na całym świecie jest blisko 50 tys. kontrolerów ruchu lotniczego, w Polsce - ponad 600. We wtorek (20 października) jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego - podaje PAŻP.
  • Dziś już nie ma wątpliwości, że rok 2020 jest wyjątkowy. Pandemia koronawirusa sprawiła, że lotnictwo przeżywa największe od czasów II Wojny Światowej załamanie ruchu. Mimo, że prognozy na kolejny rok nie nastrajają optymistycznie, kontrolerzy cały czas pozostają na posterunku - zaznacza PAŻP.
  • Szef PAŻP Janusz Janiszewski, który sam jest kontrolerem ruchu lotniczego od ponad 20 lat, podkreśla, że praca kontrolerów jest służbą. - Od ich decyzji, podejmowanych często w ułamkach sekund, zależy życie i zdrowie tysięcy ludzi - zaznacza.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Jak informuje PAŻP, na całym świecie jest blisko 50 tys. kontrolerów ruchu lotniczego, w Polsce - ponad 600. We wtorek (20 października) jest Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego.

"Dziś kontrolerzy ruchu lotniczego czuwają nad bezpieczeństwem pasażerów 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Wspierani są przez wykwalifikowany personel PAŻP z różnych specjalizacji - od energetyków, techników i informatyków, po specjalistów zarządzania przestrzenią powietrzną i przepływem ruchu lotniczego" - podaje PAŻP.

Jak zauważa PAŻP, mimo że ruch lotniczy w Polsce i w Europie spadł o 55 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, a prognozy na kolejny rok nie nastrajają optymistycznie, kontrolerzy cały czas pozostają na posterunku.

"Dziś już nie ma wątpliwości, że rok 2020 jest wyjątkowy. Pandemia koronawirusa sprawiła, że lotnictwo przeżywa największe od czasów II Wojny Światowej załamanie ruchu" - zauważa PAŻP. I jak dodaje, "dzieje się to dokładnie w rocznicę rozpoczęcia nowej ery w lotnictwie cywilnym". "Równo 100 lat temu na lotnisku Croydon pod Londynem powstała pierwsza wieża kontroli lotniska, w której kontrolerzy dbać mieli o sprawny ruch w przestrzeni powietrznej i bezpieczeństwo podróżujących" - przypomina Agencja.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PAŻP: Praca kontrolerów to służba. Od ich decyzji zależy życie tysięcy ludzi

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA