PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Szukam pracy, zarobki, rekrutacja: Presja płacowa przybiera na sile

  • Justyna Koc
    jk
  • 6 mar 2017 13:53

• W nadchodzącym półroczu co trzecia firma planuje zwiększyć zatrudnienie.
• Czy plan ten uda się zrealizować nie jest jednak pewne, ponieważ jak wynika z badania Randastad "Plany Pracodawców" aż 72 proc. przedsiębiorstw sygnalizuje, że pozyskanie nowych pracowników jest wyraźnie trudniejsze niż jeszcze dwa lata temu.
• Z kolei 9 proc. firm w ogóle nie finalizuje prowadzonych rekrutacji.

Szukam pracy, zarobki, rekrutacja: Presja płacowa przybiera na sile
Czy w nadchodzącym półroczu możemy spodziewać się kolejnych podwyżek? 36 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. (Fot. Frits Ahlefeldt-Laurvig/Flickr)
REKLAMA

To już czwarty kwartał z rzędu, w którym polscy pracodawcy zachowują powściągliwe nastroje odnośnie przyszłości naszej gospodarki. Jak wynika z badania Randstad „Plany Pracodawców”, odsetek głosów optymistycznych odnośnie koniunktury w kolejnym półroczu (18 proc.) zostaje przeważony bardziej pesymistycznym nastawieniem (22 proc.). Jeszcze kwartał temu optymizm wykazywało 20 proc. respondentów, a pesymizm – 22 proc. Przewaga pesymistów nad optymistami wzrosła więc z dwóch do czterech punktów procentowych.

Obawa o kondycję gospodarki nie wynika jednak z zaniepokojenia o sytuację własnego miejsca pracy. 66 proc. pracodawców oceniało stan swoich finansów na dobry lub bardzo dobry (kwartał temu: 68 proc.), a źle lub bardzo źle postrzegało swoją sytuację jedynie 4 proc. (kwartał temu: 5 proc.). Pierwszy z wymienionych wskaźników trzyma się na poziomie powyżej 65 proc. od 7 kwartałów. Złych i bardzo złych ocen jest mniej niż 7 proc. już od dziesięciu kwartałów. Możemy więc mówić, że w perspektywie firm, dobry okres dla biznesu trwa już blisko dwa lata.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mimo ostrożnych nastrojów wśród pracodawców, I kwartał 2017 r. przynosi serię bardzo dobrych odczytów z polskiej gospodarki. Potwierdzają one, że przełom roku przyniósł wyraźne ożywienie w gospodarce i jej powrót na ścieżkę wzrostu powyżej 3 proc. PKB. Szczególnie cieszy rekordowe zatrudnienie w gospodarce, a także odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu, który wyniósł w lutym 54,2 pkt., sygnalizując znaczną poprawę warunków gospodarczych. W pierwszym półroczu na skutek nowych projektów infrastrukturalnych przyspieszą też inwestycje publiczne. W sektorze przedsiębiorstw liczymy natomiast na polskich eksporterów, dla których inwestycje będą odpowiedzią na rosnący popyt zagraniczny - komentuje Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szukam pracy, zarobki, rekrutacja: Presja płacowa przybiera na sile

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA