×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szukam pracy: W CV nie warto kłamać

  • Justyna Koc
    jk
  • 17 lis 2017 15:40

Aż 80 proc. polskich rekruterów spotkało się z kłamstwami w CV. Kandydaci często jednak nie wiedzą, co grozi za poświadczenie nieprawdy w dokumencie.

Szukam pracy: W CV nie warto kłamać
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Amerykańska firma informatyczna szukała pracownika na stanowisko senior developera. Kandydat, który otrzymał posadę, skłamał w CV, że zna język programowania Erlang. Prawda jednak szybko wyszła na jaw i nie spotkała się z aprobatą HR-owców. W efekcie pracownik musiał zapłacić karę, którą oszacowali właścicie firmy. Było to 410 dolarów, co daje ok. 1500 zł - informuje serwis Innpoland.pl.

Według raportu IBBC Group "Kłamstwa w CV na polskim rynku pracy" aż 81 proc. przedsiębiorców przyznaje, że podczas procesu rekrutacyjnego spotkało się z próbą oszustwa. 85 proc. kandydatów nie mówi prawdy, jeśli chodzi o umiejętności dodatkowe. 58 proc. respondentów kłamie w sprawie okresu zatrudnienia w firmach, a 54 proc. koloryzuje prawdę na temat pełnionych obowiązków. Blisko co trzeci kandydat (28,9 proc.) oszukuje na temat wcześniej zajmowanych stanowisk.

Choć są osoby, którym kłamstwo uszło płazem (czytaj więcej: Oto 10 menedżerów, którzy skłamali w CV i zrobili karierę), to jednak zgodnie z art. 286 paragraf 1 kodeku karnego za poświadczenie nieprawdy w CV może grozić nawet do 8 lat więzienia.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szukam pracy: W CV nie warto kłamać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA