PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Szukam pracy: Polacy zmieniają pracę z powodu niskich zarobków

 • Justyna Koc
  jk
 • 8 mar 2018 14:50

Aż 65 proc. polskich pracowników przyznaje, że główną motywacją do zmiany pracy są pieniądze. Niezadowolenie spowodowane niewystarczającym comiesięcznym przelewem sprawia, że pracodawca musi poradzić sobie z narastającą w zatrudnionych chęcią zmian.

Szukam pracy: Polacy zmieniają pracę z powodu niskich zarobków
Adobe Stock
REKLAMA
 • Polacy wciąż nie są zadowoleni z wysokości zarobków i szukają sposobów na poprawienie sytuacji materialnej - wynika z badania Pensjometr.pl od Monster Polska.
 • Z kolei najbardziej zadowoleni ze swojej pracy i płacy są Finowie – aż 47,2 proc. i Słowacy – 29,1 proc.
 • Niedocenieni finansowo czują się z kolei pracownicy w Słowenii (58,3 proc. odpowiedzi), na Litwie (56,5 proc) oraz na Węgrzech (50 proc.).

Dla 65 proc. pracowników z Polski atrakcyjna oferta pracy w nowej firmie oznacza większe pieniądze. Równie wysoko wśród najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zmianie pracy znalazła się gwarancja dobrych relacji między członkami zespołu. Na ten czynnik wskazało aż 56 proc. osób biorących udział w badaniu.

Czytaj też: Przed zmianą pracy warto zrobić zawodowy rachunek sumienia

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W dalszej kolejności do zmiany pracy skłaniają możliwość rozwoju zawodowego (37 proc.), interesująca praca (25 proc.) i wyzwania zawodowe (18 proc.). Równie istotnym czynnikiem jest fakt, że w nowej firmie będziemy mieli więcej czasu wolnego (elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej) i krótszy dojazd. Tych dwóch odpowiedzi udzieliło po 15 proc. badanych. Najmniej motywujące okazały się marka pracodawcy (7 proc.) i benefity (4 proc.).

- Badania pokazują, że firma, która nie może zaoferować w najbliższym roku podwyżek pracownikom, musi gwarantować bardzo dobrą atmosferę pracy. W przeciwnym razie nie ma szans na utrzymanie zespołu w stałym składzie, a dodatkowo może mieć problem z rekrutacją nowych osób – mówi Aleksandra Pocheć, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl. 

Niezadowolenie z zarobków

Najbliższy rok może być na polskim rynku pracy dynamiczny. Okazuje się, że 43 proc. badanych uważa, że zarabia za mało, biorąc pod uwagę aktualne stanowisko i obowiązki, a 34 proc. ma wątpliwości czy wynagrodzenie jest odpowiednie. Tylko 21 proc. jest zdania, że zarabia adekwatnie do stanowiska i obowiązków, a 3 proc. uważa, że zarabia za dużo.  

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Szukam pracy: Polacy zmieniają pracę z powodu niskich zarobków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • IMHO 2018-03-09 17:45:47

  Ależ odkrycie. Ceny i koszty utrzymania wyższe niż w Niemczech, a wynagrodzenia trzy razy niższe. Nic dziwnego, że Polska się wyludnia.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA