Szukam pracy: Na co zwracać uwagę planując karierę?

Ukończenie prestiżowego kierunku studiów może gwarantować stabilność zatrudnienia, ale niekoniecznie przyniesie spełnienie i satysfakcję na długie lata. Co więc należy wziąć pod uwagę wybierając zawód oraz jak szukać pracy marzeń?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szukam pracy: Na co zwracać uwagę planując karierę?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 mar 2015 13:45


Dynamika współczesnego rynku pracy sprawia, że zapotrzebowanie na dane zawody ciągle się zmienia. Dziś wiemy, że większość zawodów marzeń z lat 90-tych nie przetrwała. Nieczęsto zdarza się, że człowiek w ciągu swojego życia wykonuje jeden zawód.  W przyszłości także świat będzie potrzebował specjalistów w dziedzinach, których obecnie nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić.

Jedynie niezmiennym aspektem wydają się być nasze oczekiwania wobec wykonywanej pracy. Jak wynika z badania opinii „Recepta na sukces w farmacji” przeprowadzonego na zlecenie Gedeon Richter, zarówno studenci farmacji, jak i pozostałych kierunków studiów od przyszłej pracy przede wszystkim oczekują dobrego wynagrodzenia (42 proc. vs. 61 proc.). Poczucie samorealizacji i rozwoju zawodowego znalazły się na kolejnych miejscach.

- Wykonywanie poszukiwanego na rynku zawodu gwarantuje nie tylko odpowiednią gratyfikację finansową, ale również poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, perspektywa sporych zarobków to silna motywacja – nie tylko w pracy, ale i na studiach. Dlatego wielkim zainteresowaniem wśród studentów cieszą się te kierunki, które dają szansę na wysokie wynagrodzenie, stąd popularność studiów medycznych. Jednak w dzisiejszych czasach do kwestii wyboru zawodu musimy podchodzić bardzo elastycznie – mówi dr Paweł Fortuna, ekspert programu „Recepta na sukces w farmacji”.

- Na początku kariery warto w pierwszej kolejności nastawić się na zdobywanie doświadczeń i wykorzystywanie nowych możliwości. Sprawdzenie siebie w różnych sytuacjach, poznanie swoich mocnych i słabych stron, pomoże sprecyzować nasze oczekiwania wobec wymarzonej pracy. Tym samym, zawężamy obszar poszukiwań do konkretnych dziedzin czy środowiska pracy – tłumaczy dr Fortuna.

Zadaj sobie kilka pytań

Praca przynosi satysfakcję i efekty wtedy, gdy jest wykonywana z zaangażowaniem i daje poczucie spełnienia. Jeśli poszukujemy pracy, najpierw zastanówmy się co nas interesuje i jakie zajęcia sprawiają nam najwięcej przyjemności. Powinniśmy zastanowić się nad swoimi atutami i słabszymi stronami a następnie odnieść je do aktualnej sytuacji na rynku.

Pamiętajmy, aby nie trzymać się sztywno wyboru tylko jednego zawodu lub stanowiska. Powinniśmy zmienić nieco sposób myślenia o własnej karierze, spojrzeć szerzej poza panujące powszechnie schematy i nie bać się zmian. Kto powiedział, że dziennikarz sprawdzi się pracując tylko w redakcji, prawnik w kancelarii, a farmaceuta w aptece?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.