W drugim kwartale 2018 roku na portalu Pracuj.pl opublikowano 143 716 ofert pracy. To o 5,4 proc. więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Potwierdziła się silna rola handlowców i sprzedawców.
W drugim kwartale 2018 r. najwięcej ofert pracy opublikowanych na portalu Pracuj.pl było skierowanych do sprzedawców i handlowców. Kierowana była do nich blisko co trzecia oferta na portalu (31 proc.) – mogli oni wybierać spośród 44 914 zgłoszeń.
- Znaczenie wiedzy widać w przypadku handlowców, do których kierowana była niemal co trzecia oferta na portalu w drugim kwartale tego roku (31 proc.). Zgodnie z naszym niedawnym raportem „Kariera w sprzedaży”, najwyższe wynagrodzenia otrzymują sprzedawcy w branżach technologicznej, inżynierskiej czy medycznej. Ta praca wymaga bowiem od nich specjalistycznej wiedzy i fachowej znajomości produktów i usług - komentuje Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl.
Pracodawcy wykazują również niezmiennie duże zapotrzebowanie na ekspertów ds. obsługi klienta (22 proc. ofert). Trzecią najpopularniejszą grupę stanowią specjaliści IT (15 proc.). Grupę najbardziej poszukiwanych specjalistów uzupełniają finansiści (14 proc.) i inżynierowie (12 proc.).
Podobnie jak w pierwszym kwartale 2018 roku, także w drugim kwartale na rynku zaobserwowano wyraźny wzrost zapotrzebowania na pracowników o specjalizacjach technicznych. Eksperci od budownictwa byli poszukiwani o 32 proc. częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wśród grup o największym wzroście zapotrzebowania znaleźli się także inżynierowie (24 proc.) oraz pracownicy produkcji (17 proc.) i logistyki (16 proc.).
W odróżnieniu od pierwszych trzech miesięcy roku, w drugim kwartale 2018 na czele najmocniej rekrutujących branż na Pracuj.pl znalazła się bankowość i finanse (12 proc. ofert).
Podobnie jak przypadku specjalistów, ważną rolę wśród branż odgrywają te związane ze sprzedażą – handel detaliczny i B2C (10 proc. ofert), FMCG (9 proc.) oraz handel hurtowy i B2B (7 proc.). Łącznie zamieściły one co czwarte ogłoszenie na Pracuj.pl w drugim kwartale 2018 roku (26 proc.).
Na uwagę zasługuje wysoka pozycja pracodawców z szeroko rozumianego sektora nowych technologii. Firmy pochodzące z branż IT oraz internet i telekomunikacja zamieściły łącznie niemal co dziesiąte (9 proc.) ogłoszenie.
Które regiony gwarantowały najwięcej ofert?
Najwięcej ofert pracy odnotowano jak zwykle w województwie mazowieckim. W drugim kwartale 2018 roku pochodziło z niego 24 proc. ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl – łącznie 34 241 ofert. To kolejny miesiąc, w którym ten region przebił o ponad dwa razy drugi region w zestawieniu. Jest nim województwo dolnośląskie (10 proc. ogłoszeń), które znalazło się tuż przed małopolskim (10 proc.), śląskim (9 proc.), wielkopolskim (9 proc.) i pomorskim (7 proc.).
Zapotrzebowanie na pracowników w regionie zazwyczaj przekłada się na wysokość wynagrodzeń, choć nie jest to regułą. Jak wykazał raport Pracuj.pl „Zarobki w Polsce”, najwyższe średnie zarobki odnotowują nadal specjaliści z województw mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Czwarte miejsce odnotowuje w tym zestawieniu natomiast województwo pomorskie, a piąte – wielkopolskie. Oba wyprzedziły województwo śląskie, pozycjonujące się wyżej pod względem liczby ofert pracy.
Jacy pracownicy potrzebni najbardziej?
W drugim kwartale 2018 roku szczególną uwagę przyciągał bardzo duży wzrost liczby ofert kierowanych do pracowników fizycznych. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku było ich aż o 40 proc. więcej. To jeszcze wyższy wzrost, niż w pierwszych trzech miesiącach 2018 (wzrost o 31 proc.). Ogółem do pracowników fizycznych kierowane było więcej niż co dziesiąte ogłoszenie o pracę (11 proc.).
- Specyficzne kwalifikacje i uprawnienia są poszukiwane również wśród pracowników fizycznych, dla których kolejny kwartał z rzędu obserwujemy znaczny wzrost liczby ofert na Pracuj.pl. W drugim kwartale 2018 roku pracodawcy szukali ich aż o 40 proc, częściej niż w tym okresie przed rokiem. Nie bez znaczenia dla tego wzrostu pozostaje rozwój branż zatrudniających najwięcej pracowników fizycznych, m.in. handlu, produkcji przemysłowej, budownictwa, logistyki - ocenia Rafał Nachyna.
Najpopularniejszą grupę pracowników na Pracuj.pl stanowili jednak specjaliści średniego szczebla – kierowane było do nich 67 proc. ofert pracy. Drugą największą grupę według szczebli zatrudnienia stanowili kierownicy – skierowanych było do nich 14 proc. wszystkich ofert pracy.
Rynek pracownika nie w tym obszarze
Jak z kolei pokazuje analiza aktywności użytkowników w drugim kwartale 2018 r. na portalu Praca.pl, przebierać w nadesłanych CV mogli rekrutujący do pracy biurowej, w obszarze administracji i na stanowiska asystenckie. Na tego typu ogłoszenia nadsyłanych było średnio ponad 50 aplikacji na jedno miejsce. Ogłoszenia o pracę na stanowisku pracownika biurowego były najczęściej oglądanymi na portalu Praca.pl. Jedno ogłoszenie użytkownicy wyświetlili średnio ponad 470 razy.
Podobną popularnością cieszyły się oferty pracy na asystenta i asystentkę, recepcjonistę i recepcjonistkę, kierowcę oraz sprzedawcę. Dla porównania w drugim kwartale 2017 roku prym w popularności wiodły stanowiska z obszaru administracji – zarówno specjalisty, jak i asystenta.
KOMENTARZE (0)