Szukają nowego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Ogólnopolski konkurs, który ma wyłonić nowego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku - ogłosił zarząd województwa podlaskiego. Kandydaci oferty mogą składać do 31 października.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szukają nowego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

16 wrz 2014 17:23


W ubiegłym miesiącu marszałek województwa odwołał z tego stanowiska Roberto Skolmowskiego.

Zarząd województwa wypowiedział mu umowę z powodu złej sytuacji finansowej placówki. Po zleconym przez władze samorządowe województwa audycie finansowym okazało się, że placówka ma ponad 5 mln zł długu i utraciła płynność finansową.

Jak poinformował rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski, kandydaci ubiegający się o stanowisko dyrektora muszą złożyć koncepcję funkcjonowania opery pod względem programowym, organizacyjnym i finansowym na trzy sezony artystyczne.

W warunkach konkursowych znalazły się zapisy, że kandydaci powinni posiadać wykształcenie wyższe (preferowane będą prawo, ekonomia i zarządzanie), co najmniej trzyletni staż pracy w dziedzinie kultury i pięcioletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym oraz doświadczenie w pozyskiwaniu środków, przede wszystkim z UE.

Termin zgłaszania ofert minie 31 października. Nowy dyrektor ma objąć stanowisko nie wcześniej niż 1 lutego 2015 roku na co najmniej trzy sezony.

Czytaj też: Menadżer czy artysta. kto lepszy na stanowisku dyrektora instytucji kultury?

Warunki konkursu były konsultowane z resortem kultury - powiedziała Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska (która w sierpniu była w Białymstoku podczas festiwalu Wschód Kultury-Inny Wymiar) mówiła dziennikarzom, że w przypadku takich instytucji, rekomenduje by placówką zarządzały dwie osoby - manager i dyrektor artystyczny. Takie rozwiązanie proponowała też marszałkowi województwa podlaskiego.

Arter pytana, czy ta propozycja została uwzględniona, powiedziała, że jest taka możliwość by oprócz managera, placówką zarządzał dyrektor artystyczny. Dodała, że wszelkie decyzje będą zatwierdzane przez zarząd województwa.

Informacja o konkursie ma się pojawić do końca tygodnia w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, a także w ogólnopolskich mediach.

Nowy gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej został otwarty w 2012 roku. Jego budowa była dofinansowywana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Opera kosztowała ponad 220 mln zł i była jedną z największych w ostatnich latach inwestycji kulturalnych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.