Szukają chętnych do wojska. Kto musi stawić się przed komisją?

Przyszłoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się 2 lutego 2015 r. i potrwa do końca kwietnia. Obowiązek stawienia się przed komisją lekarską będzie dotyczył około 270 tys. osób, głównie mężczyzn z rocznika 1996.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szukają chętnych do wojska. Kto musi stawić się przed komisją?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lis 2014 9:21


 1. Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn urodzonych w 1996 roku, urodzonych w latach 1991-95, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1994-95, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

 2. Czytaj też: Brakuje kandydatów do armii, więc wojsko kusi zarobkami

  Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1991-96, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2014/2015 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

  Ponadto, kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

  Kwalifikację przeprowadzą wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych oraz starostów, wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. O zdolności do czynnej służby wojskowej orzekają wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie.

 3. Czytaj też: 3 tys. zł dla szeregowego, 15 tys. zł dla generała. Oto zarobki polskich wojskowych
 4. Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

  Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.