×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Sztuczna inteligencja rekrutuje pracowników na podstawie nagrań wideo

  • Autor: PAP/AT
  • 24 paź 2019 11:39

Narzędzie HireVue w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji selekcjonuje potencjalnych pracowników na podstawie analizy nagrań wideo ich twarzy oraz głosu. Użycie systemu w procesie rekrutacji budzi w USA znaczne kontrowersje.

Sztuczna inteligencja rekrutuje pracowników na podstawie nagrań wideo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • HireVue analizuje mimikę, głos oraz dobór słów przez kandydatów, z użyciem kamerek wbudowanych w smartfony lub komputery.
  • Następnie aplikanci porównywani są ze sobą przez algorytm, który każdej osobie nadaje określoną liczbę punktów w kategorii "zatrudnialności".
  • Uczelnie wyższe zaczęły oferować swoim studentom kursy przygotowujące do tego, jak najlepiej wypaść przed algorytmicznym rekruterem.

Narzędzie HireVue analizuje mimikę, głos oraz dobór słów przez kandydatów, z użyciem kamerek wbudowanych w smartfony lub komputery. Następnie aplikanci porównywani są ze sobą przez algorytm, który każdej osobie nadaje określoną liczbę punktów w kategorii "zatrudnialności".

Dziennik "Washington Post" pisze, że użycie narzędzia w niektórych branżach w USA stało się tak powszechne, że uczelnie wyższe zaczęły oferować swoim studentom kursy przygotowujące do tego, jak najlepiej wypaść przed algorytmicznym rekruterem. Z HireVue korzystają już m.in. Unilever, Hilton, Goldman Sachs i inne firmy, przede wszystkim z sektora finansów i branży hotelarskiej. Algorytmy tego oprogramowania przeanalizowały ponadto zachowanie ponad miliona starających się o pracę - podaje gazeta.

Niektórzy specjaliści z branży sztucznej inteligencji oceniają, że system HireVue został stworzony w sposób łączący "odgórne założenia i arbitralne analizy statystyczne", które nie mają podstaw w badaniach naukowych.

Czytaj też: Robot daje i odbiera pracę. Do 2030 r. automatyzacja ma kosztować 20 milionów etatów

Ich zdaniem analiza ludzkiego zachowania w taki sposób może doprowadzić do dyskryminacji osób posługujących się językiem angielskim jako drugim, wyuczonym po mowie ojczystej, a także aplikantów, którzy podczas rozmów o pracę stresują się oraz wszystkich tych, którzy nie wpisują się w zakodowany w algorytmie model zachowania.

Według współzałożycielki nowojorskiego centrum badań AI Now Institute Meredith Whittaker "rozróżnianie przez technologię tego, kto może być produktywnym pracownikiem i tego, kto jest osobą nienadającą się do pracy na podstawie jego mimiki, tonu głosu i manier jest bardzo negatywnym kierunkiem".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sztuczna inteligencja rekrutuje pracowników na podstawie nagrań wideo
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA