PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Sztuczna inteligencja otwiera nowe miejsca pracy. Potrzebnych 200 tys. pracowników

  • Autor: PAP/AT
  • 19 lis 2019 8:26

Eksperci przewidują, że w 2025 roku w Polsce potrzebnych będzie przynajmniej 200 tys. specjalistów, tworzących sztuczną inteligencję (AI). Brak wysoko kwalifikowanych kadr blokuje korzyści, jakie mogłoby przynieść pełne wykorzystanie potencjału nowych technologii.

Sztuczna inteligencja otwiera nowe miejsca pracy. Potrzebnych 200 tys. pracowników
Adobe Stock
REKLAMA
  • Obecnie na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności związane ze STEM - ocenia firma Bergman Engineering.
  • Nikt nie chce zastępować człowieka robotem, a wręcz przeciwnie. Celem czwartej rewolucji przemysłowej jest wykorzystanie potencjału ludzkiego do projektowania, wdrażania i rozwoju rozwiązań opartych na robotyzacji i sztucznej inteligencji - przekonuje prezes Bergman Engineering Tomasz Szpikowski.
  • Problemem blokującym pełne wykorzystanie potencjału AI jest jednak m.in. brak wykwalifikowanych kadr.

Według specjalizującej się w rekrutacji inżynierów i specjalistów firmy Bergman Engineering już obecnie na rynku pracy jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników posiadających umiejętności związane ze STEM (nauką, technologią, inżynierią i matematyką), w tym inżynierów oprogramowania oraz inżynierów procesów i systemów.

"Konieczne są zmiany na poziomie kompetencji pracowników. Nikt nie chce zastępować człowieka robotem, a wręcz przeciwnie. Celem czwartej rewolucji przemysłowej jest wykorzystanie potencjału ludzkiego do projektowania, wdrażania i rozwoju rozwiązań opartych na robotyzacji i sztucznej inteligencji - przekonuje prezes Bergman Engineering Tomasz Szpikowski.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z raportem resortu cyfryzacji w Polsce za priorytetowy sektor, w którym należałoby wdrażać rozwiązania AI, uznaje się przemysł, a następnie medycynę, transport i logistykę, rolnictwo oraz energetykę. W drugiej kolejności implementacja inteligentnych rozwiązań powinna objąć administrację państwową, handel, marketing, budownictwo (smart building) oraz cyberbezpieczeństwo.

Jak podkreślają autorzy raportu, firmy, które będą zwlekać z wdrażaniem AI, w ciągu 5 lat zaczną tracić lub całkowicie utracą przewagę konkurencyjną, nie tylko w branżach tradycyjnie kojarzonych z danymi (jak banki, ubezpieczyciele, handel, marketing), ale też mniej zdigitalizowanych, jak przemysł czy rolnictwo.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja znajdzie zastosowanie w każdej dziedzinie

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sztuczna inteligencja otwiera nowe miejsca pracy. Potrzebnych 200 tys. pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA