Szczegółowy feedback dla kandydatów jest niezbędny? HR-owcy mają wątpliwości

Rekruterzy Goldenline pokazali, że da się udzielić wszystkim kandydatom informacji zwrotnej i można to zrobić w krótkim czasie. Pytanie jednak, czy ocena kandydata wyłącznie na podstawie informacji zawartych w CV jest rzetelna i tak naprawdę potrzebna?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Szczegółowy feedback dla kandydatów jest niezbędny? HR-owcy mają wątpliwości

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

4 lip 2016 8:00


Co wywołuje negatywne wrażenia z procesu rekrutacji? Kandydaci na pierwszym miejscu wskazali brak informacji zwrotnej - twierdzi tak aż 81 proc. respondentów trzeciej edycji badania „Candidate Experience”, zrealizowanego przez eRecruiter oraz Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji.

Zespół GoldenLine sprawdził, czy rzeczywiście przekazanie indywidualnej informacji zwrotnej kandydatom zabiera tyle czasu, że rekruterzy wymieniają feedback jako jedną z głównych przyczyn braku kontaktu z osobami biorącymi udział w procesach rekrutacyjnych. Tak powstał projekt Rekrutacja 24h, której celem było wyłonienie nowego zespołu zajmującego się sprzedażą telefoniczną.

Czytaj też: Speed recruitment, czyli randki rekrutacyjne w 15 minut

Komunikacja rekrutacyjna trwała dokładnie dobę. Na ofertę pracy odpowiedziało ponad stu pięćdziesięciu kandydatów, a dwunastoosobowy zespół rekruterów uporał się z udzieleniem informacji zwrotnej w ciągu kilku godzin. Osoby, które nie zostały zaproszone do kolejnego etapu rekrutacji, uzyskały szczegółowe informacje odnośnie powodów odrzucenia ich kandydatury. Pytanie jednak, czy ocena kandydata wyłącznie na podstawie informacji zawartych w CV jest rzetelna i rzeczywiście jest pomocna dla kandydatów?

- Na podstawie samego CV nigdy nie możemy udzielić rzetelnego i wyczerpującego feedbacku. Rekruter przeglądając aplikację jest w stanie ocenić czy kandydat spełnia podstawowe oczekiwania pracodawcy i czy wpasowuje się w profil jego działalności. W związku z tym informacja zwrotna oparta tylko na analizie dokumentów aplikacyjnych może być bardzo ogólna - mówi Marta Buszko, HR menedżer OEX. - Kandydata mogę poznać dokładnie dopiero po przeprowadzonym wywiadzie rekrutacyjnym – dodaje.

Według Marty Buszko na wstępnym etapie selekcji feedback jest ważny, jednak wystarczy dosyć ogólna odpowiedź do kandydata i umieszczenie jego aplikacji w firmowej bazie danych ze szczegółową kwalifikacją jego kompetencji, doświadczenia i zainteresowań, aby w przyszłości było łatwo do niego ponownie dotrzeć.

- Jako kandydat nie potraktowałabym takiej informacji zwrotnej poważnie – wiem co zawiera moje CV, jakiem mam doświadczenie i czy to wystarczy do aplikowania na dane stanowisko. Po analizie dokumentów raczej oczekuję ogólnej odpowiedzi – komentuje Buszko.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.