PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wskaźnik Rynku Pracy: szara strefa może rosnąć

  • Justyna Koc
    jk
  • 26 lut 2021 9:00

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w lutym 2021 r. nie zmienił swej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca. Od jesieni ubiegłego roku wykazuje on zwiększoną zmienność w kolejnych miesiącach.

Wskaźnik Rynku Pracy: szara strefa może rosnąć
W urzędach pracy zarejestrowano o nieco ponad 30 tys. mniej ofert pracy niż w grudniu ubiegłego roku (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z jednej strony, działania osłonowe zachęcają do przechowania pracowników, z drugiej niepewność i słabsza aktywność gospodarcza nakazywałyby redukcje etatów.
  • Ciągle pracodawcy mają w pamięci notoryczne problemy ze znalezieniem odpowiedniej siły roboczej.
  • Przedłużający się okres obowiązujących ograniczeń przy jednoczesnym wzroście kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mogą jednak w końcu przyczynić się do znacznej korekty wielkości zatrudnienia i wzrostu szarej strefy w gospodarce.

Stopa bezrobocia rejestrowanego zwykle o tej porze roku wzrasta. W ostatnich pięciu latach były to wzrosty rzędu 0,3 punktu procentowego. Podobnej skali wzrost odnotowano w tym roku. Tak więc po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,1 proc.

Przypomnijmy, że styczeń był drugim miesiącem z rzędu, kiedy odnotowywano spadek wartości Wskaźnika Rynku Pracy. WRP, którego zadaniem jest informowanie z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, zmalał wówczas o nieco ponad 1,5 punktu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak informuje Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) aktualnie cztery składowe wskaźnika oddziałują w kierunku spadku jego wartości, a trzy zapowiadają jego wzrost.

Źródło: BIEC
Źródło: BIEC

Najmniej pozytywne informacje płyną z danych dotyczących przepływów z bezrobocia do zatrudnienia. W styczniu pracę znalazło o blisko 10 tys. mniej osób niż w grudniu ubiegłego roku (w ujęciu relatywnym spadek wyniósł ponad 14 proc.). Dla porównania, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego nie odnotowano zmiany w wysokości omawianego strumienia.

Liczba ofert pracy spada, bezrobotnych przybywa

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wskaźnik Rynku Pracy: szara strefa może rosnąć

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA