×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Szanse na nowe zatrudnienie w handlu najmniejsze od pięciu lat

  • Aleksandra Helbin
    AH
  • 7 sty 2020 16:00

Sektor handlu detalicznego i hurtowego pozostaje jednym z najmocniejszych rynków pracy w Polsce. Jednak, jak wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, szanse na znalezienie nowego zatrudnienia w tej branży w najbliższych miesiącach będą najmniejsze od pięciu lat.

Szanse na nowe zatrudnienie w handlu najmniejsze od pięciu lat
REKLAMA
  • W pierwszych trzech miesiącach nowego roku 7 proc. pracodawców z sektora handlu detalicznego i hurtowego planuje wzrost liczby etatów, a 3 proc. ich redukcję.
  • Okres styczeń-marzec nie będzie tak korzystnym czasem dla osób poszukujących nowej pracy jak rok temu. Szanse na znalezienie nowego zatrudnienia będą najmniejsze od pięciu lat.
  • Branża, dzięki podwyżkom z ostatnich lat, zyskała w oczach pracowników.

Według raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” od stycznia do marca nowego roku 7 proc. pracodawców z sektora handlu detalicznego i hurtowego zamierza zwiększać liczbę etatów, a 3 proc. planuje redukcję kadr. Zmian personalnych nie przewiduje 87 proc. firm, a 3 proc. nie wie, jak będzie wyglądać ten kwartał pod względem aktywności rekrutacyjnych.

W raporcie uwzględniono również wskaźnik prognozy netto zatrudnienia (różnica odsetka firm planującego wzrost i spadek zatrudnienia), która wynosi +7 proc. Ostatnio podobnie niski wynik uzyskano w drugim kwartale 2014 roku i było to +5 proc.

Czas na stabilizację

Choć ofert pracy będzie najmniej od pięciu lat, to obecny kwartał będzie bardziej stabilny dla pracowników i pracodawców. Mimo że na przestrzeni ostatniego roku dwukrotnie zmalał odsetek firm, które chcą pozyskiwać nowe zasoby (z 13 proc. do 7 proc.), to wzrósł udział przedsiębiorstw, które chcą zachować obecną liczbę zatrudnionych (z 83 proc. do 87 proc.). Prognoza netto zatrudnienia jest niższa o 5 punktów procentowych niż w pierwszym kwartale 2019 roku.

– Sytuacja w sektorze handlu pozostanie stabilna. Większość firm w ostatnim roku zbudowało już swoje zespoły, dlatego też nie planuje dalszego znaczącego poszerzania zasobów kadrowych. Pomimo dalszych ograniczeń handlu w niedziele, nie są spodziewane znaczne redukcje zatrudnienia a sektor detaliczny dostosował się już do wprowadzonych regulacji prawnych – wyjaśnia Katarzyna Pączkowska, dyrektor rekrutacji stałej w Manpower.

Czytaj też: Co dalej z handlem w niedzielę? "S" chce zaostrzenia przepisów. Przedsiębiorcy krytykują

Doświadczenie w cenie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szanse na nowe zatrudnienie w handlu najmniejsze od pięciu lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA