PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sytuacja zawodowa młodych poprawia się. Wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 wrz 2019 12:00

W najnowszym rankingu Youth Employment Index przygotowanym przez PwC, Polska zajęła 23. miejsce, co oznacza awans o jedną pozycję w porównaniu do poprzedniego roku. Ranking analizuje aktywność zawodową oraz warunki pracy osób w wieku 15-24 lata w 35 krajach OECD.

Sytuacja zawodowa młodych poprawia się. Wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia
Punktem wyjścia dla firm w celu pozyskania i utrzymania talentów jest zrozumienie potrzeb młodych osób. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Zgodnie z prognozą PwC do 2025 r. na polskim rynku pracy będzie brakować co najmniej 1,5 mln pracowników.
  • Pracodawcy powinni zrozumieć potrzeby młodych, aby ich pozyskać i zatrzymać w firmie.
  • Należy również sięgnąć po niewykorzystane zasoby - NEET, czyli młodych, którzy ani nie kwapią się do zdobywania kolejnych szczebli edukacji, ani do podjęcia pracy.

Ranking PwC Youth Employment Index powstaje na podstawie ośmiu wybranych wskaźników z przypisanymi do nich wagami. Pod uwagę brane są m.in.: liczba osób w wieku 20-24, które ani nie pracują, ani się nie kształcą; stopa zatrudnienia osób w wieku 15-24; stopa bezrobocia w tej grupie oraz porównanie jej do stopy bezrobocia pracowników 25-54; liczba osób zatrudnionych na część etatu oraz uczestniczących w systemie edukacji.

Czytaj też: Młodzi mężczyźni oczekują w pracy szybkiego awansu. A kobiety?

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z najnowszego zestawienia PwC, Polska awansowała o jedną pozycję i obecnie zajmuje 23. miejsce. Na podium rankingu znalazły się Szwajcaria, Japonia i Niemcy, a na ostatnich pozycjach plasują się Włochy, Grecja i Hiszpania.

Od 2007 r. największy postęp w Indeksie zanotowały Turcja (choć nadal jest na odległym, 32. miejscu), Luksemburg (22.) i Izrael (12.). Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej najwyższą, 6. pozycję, zajmuje Estonia.

- Zgodnie z prognozą PwC do 2025 r. na polskim rynku pracy będzie brakować co najmniej 1,5 mln pracowników. Dla pracodawców walka o talenty stanowi obecnie największe wyzwanie. Firmy konkurują ze sobą nie tylko na lokalnym rynku pracy, ale także z przedsiębiorstwami na całym świecie, otwartymi na zatrudnianie wykwalifikowanej kadry z naszego regionu - mówi Krzysztof Szułdrzyński, partner zarządzający działem audytu i usług biznesowych oraz lider projektu People Agenda w PwC Polska. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sytuacja zawodowa młodych poprawia się. Wciąż jeszcze jest dużo do zrobienia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA