PARTNERZY PORTALU

Sytuacja na rynku pracy się stabilizuje. Najbliższe miesiące będą testem

Dane za lipiec mogą wskazywać, że na rynku pracy nastąpiła pewna stabilizacja - po pierwszych bardzo złych miesiącach, w czerwcu i lipcu rynek pracy ustabilizował się na poziomie ok. 15-20 proc. proc. niższym niż przed rokiem. Może to być niejako zapowiedź nowej normalności - epidemia mogła skurczyć polski rynek pracy właśnieo ok. 15-20 proc. Jednak czy tak rzeczywiście będzie, pokażą kolejne miesiące. Tym bardziej, że w najbliższym czasie przestaną obowiązywać tarcze antykryzysowe, co może być kolejnym testem dla polskiej gospodarki i rynku pracy w Polsce - wynika z przeprowadzonego przez Grant Thornton i firmę Element badania "Rynek pracy w czasie COVID-19".

Sytuacja na rynku pracy się stabilizuje. Najbliższe miesiące będą testem
Rynek pracy ustabilizował się. Może to być zapowiedź nowej normalności (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • W lipcu 2020 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 246,3 tys. nowych ofert pracy - to niemal tyle samo, co w czerwcu i o 18,9 proc. mniej niż w lipcu zeszłego roku - wynika z raportu.
  • Nowa sytuacja i konieczność dostosowania wielu biznesów do nowych realiów spowodowały też wzrost popytu na niektóre profesje. Wyraźnie widać wzrost liczby ofert pracy w zakresie e-commerce. Zdecydowanie więcej niż przed kryzysem jest również ofert dla głównych księgowych - czytamy w badaniu.
  • W najbliższym czasie przestaną obowiązywać tarcze antykryzysowe, co może być kolejnym testem dla polskiej gospodarki i rynku pracy w Polsce.

Liczba ofert pracy spadła o 18,9 proc. r/r i wyniosła 246,3 tys. w lipcu (w czerwcu br. było to 246,2 tys.) - wynika z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton i firmę Element "Rynek pracy w czasie COVID-19". Dla porównania, w maju 2020 roku analogicznie liczony roczny spadek liczby ofert pracy wynosił 41,6 proc., a w czerwcu - 16,3 proc.

Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych (w tys.) oraz dynamika r/r (Źródło: Raport Grant Thornton)
Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych (w tys.) oraz dynamika r/r (Źródło: Raport Grant Thornton)

Pandemia mocno odbiła się na rynku pracy

Pierwsze miesiące pandemii odbiły się mocno na rynku pracy w Polsce - jeszcze w maju liczba nowych ofert pracy była niższa o 41,6 proc. r/r. Czerwiec przyniósł w tym względzie wyraźną poprawę, a dane za lipiec podtrzymują tę pozytywną tendencję.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Grant Thornton i firmę Element, w lipcu 2020 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 246,3 tys. nowych ofert pracy - to niemal tyle samo, co w czerwcu (246,2 tys.) i o 18,9 proc. mniej niż w lipcu zeszłego roku (303,8 tys.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sytuacja na rynku pracy się stabilizuje. Najbliższe miesiące będą testem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA