Światowy Dzień Walki z Bezrobociem: Co drugi bezrobotny jest długotrwale wykluczony z rynku pracy

• W poniedziałek 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.
• Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, rośnie zatrudnienie, a wskaźniki makroekonomiczne napawają optymizmem.
• Nadal jednak 899 tysięcy dzisiejszych bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Światowy Dzień Walki z Bezrobociem: Co drugi bezrobotny jest długotrwale wykluczony z rynku pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

11 kwi 2016 11:25


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy do czynienia ze stałym spadkiem stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu ubiegłego roku bezrobocie w kraju wynosiło 11,9 proc., w połowie roku spadło do 10,2 proc., aby w grudniu osiągnąć wartość 9,8 proc.

- Z tak dobrą sytuacją na rynku pracy nie mieliśmy do czynienia od 25 lat. Z najnowszych prognoz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w bezrobocie w marcu osiągnęło poziom 10 proc., a przed nami okres wiosenny i letni, w których notowane jest największe w ciągu roku zapotrzebowanie na pracę. Jednocześnie bardzo dobra koniunktura gospodarcza, wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie. Przedsiębiorcy coraz częściej borykają się niedoborami kadrowymi. W wielu miejscach w Polsce musimy dowozić pracowników z sąsiednich powiatów, a nawet województw po 100 - 150 km – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Czytaj też: Janina Mironowicz z WUP o zaskakująco wysokim bezrobociu w Białymstoku

Mimo trwale poprawiającej się sytuacji, nadal jednym z najgroźniejszych zjawisk występujących na polskim rynku pracy jest długie, ponad 12 miesięczne pozostawanie bez pracy. Obecnie 899 tys. bezrobotnych to osoby długotrwale wyłączone z rynku pracy, co stanowi 54 proc. ogółu bezrobotnych. Najwięcej osób wykluczonych z rynku pracy jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i podkarpackim.

Pomoc dla długotrwale bezrobotnych

- Wobec kurczenia się kapitału ludzkiego, w wyniku zmian demograficznych i masowej emigracji zarobkowej, walka z długotrwałym bezrobociem staje się w Polsce kluczowym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że aktywizacja to coś więcej niż przywrócenie na rynek pracy, to trwała zmiana w życiu, która powinna się kończyć przynajmniej sześciomiesięcznym zatrudnieniem – mówi Grzegorz Tokarski, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy.

Czytaj też: BIEC: Bezrobocie dalej będzie spadać. Mniej zwolnień grupowych i więcej ofert pracy

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ktos 2016-04-13 09:19:28

wystarczy zmienić chore przepisy, ktore wykluczają z rynku pracy tak naprawdę osoby po 30-tce. Takie osoby nie mają praktycznie zadnych szans na rynku pracy z uwagi na wszechobecną dyskryminację na tle wiekowym i płciowym. Kobiety są w lepszej sytuacji bo glownie one znajdują zatrudnienie, mezczyzni sa dyskryminowani, oraz osoby do 25 r.ż. maks do 29 r.ż bo po 30-tce nie mają czego szukać.... Wszelkie formy aktywizacji ze strony urzędów pracy obligują wyłącznie osoby do 30 roku życia.... Nie wiem jak w innych miastach to wygląda ale w moim wlasnie tak. Osobom po 30-tce pozostaje tylko kupic sobie trumnę wraz z kwaterą na cmentarzu i polozyc sie bo są już "za starzy" na rynku pracy. Takie rzeczy to tylko w tym chorym kraju nad Wisłą