• W poniedziałek 11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.
• Bezrobocie w Polsce sukcesywnie spada, rośnie zatrudnienie, a wskaźniki makroekonomiczne napawają optymizmem.
• Nadal jednak 899 tysięcy dzisiejszych bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy dłużej niż 12 miesięcy.
- Autor:jk
- •11 kwi 2016 11:25

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mamy do czynienia ze stałym spadkiem stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu ubiegłego roku bezrobocie w kraju wynosiło 11,9 proc., w połowie roku spadło do 10,2 proc., aby w grudniu osiągnąć wartość 9,8 proc.
- Z tak dobrą sytuacją na rynku pracy nie mieliśmy do czynienia od 25 lat. Z najnowszych prognoz Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w bezrobocie w marcu osiągnęło poziom 10 proc., a przed nami okres wiosenny i letni, w których notowane jest największe w ciągu roku zapotrzebowanie na pracę. Jednocześnie bardzo dobra koniunktura gospodarcza, wzrost gospodarczy na poziomie 3,9 proc., rosnący eksport i konsumpcja powodują, że pracodawcy zwiększają zatrudnienie. Przedsiębiorcy coraz częściej borykają się niedoborami kadrowymi. W wielu miejscach w Polsce musimy dowozić pracowników z sąsiednich powiatów, a nawet województw po 100 - 150 km – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.
Czytaj też: Janina Mironowicz z WUP o zaskakująco wysokim bezrobociu w Białymstoku
Mimo trwale poprawiającej się sytuacji, nadal jednym z najgroźniejszych zjawisk występujących na polskim rynku pracy jest długie, ponad 12 miesięczne pozostawanie bez pracy. Obecnie 899 tys. bezrobotnych to osoby długotrwale wyłączone z rynku pracy, co stanowi 54 proc. ogółu bezrobotnych. Najwięcej osób wykluczonych z rynku pracy jest w województwach: mazowieckim, podlaskim i podkarpackim.
Pomoc dla długotrwale bezrobotnych
- Wobec kurczenia się kapitału ludzkiego, w wyniku zmian demograficznych i masowej emigracji zarobkowej, walka z długotrwałym bezrobociem staje się w Polsce kluczowym wyzwaniem. Należy jednak pamiętać, że aktywizacja to coś więcej niż przywrócenie na rynek pracy, to trwała zmiana w życiu, która powinna się kończyć przynajmniej sześciomiesięcznym zatrudnieniem – mówi Grzegorz Tokarski, wiceprezes Krajowego Centrum Pracy.
Czytaj też: BIEC: Bezrobocie dalej będzie spadać. Mniej zwolnień grupowych i więcej ofert pracy

KOMENTARZE (1)