Sukces inicjatywy Invest in Pomerania. Inwestorzy stworzyli już 3 tys. miejsc pracy

Ok. 3 tys. miejsc pracy dzięki inicjatywie Invest in Pomerania, koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza, stworzyli już inwestorzy w Pomorskiem. Nowych miejsc pracy ma być jeszcze więcej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sukces inicjatywy Invest in Pomerania. Inwestorzy stworzyli już 3 tys. miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 paź 2014 10:07


Celem powołanej w 2011 r. inicjatywy Invest in Pomerania jest promocja gospodarcza i przyciąganie inwestycji do regionu. Inicjatywa pełni rolę tzw. "jednego okienka" dla inwestorów; jest jedynym punktem kontaktowym, do którego zgłaszają się inwestorzy i następnie, w zależności od rodzaju projektu, są od razu kierowani do odpowiednich instytucji.

Inicjatywę, na zasadzie partnerstwa, zawiązały najważniejsze podmioty obsługujące inwestorów w regionie: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) oraz Agencja Rozwoju Pomorza (ARP), która pełni rolę koordynatora.

Czytaj też: Geblewicz: Przepisy o płacy minimalnej nic nie dają

"Gdyby nie było tej inicjatywny, w regionie nie zostałoby zrealizowanych tak wiele inwestycji" - powiedział PAP Marcin Piątkowski, dyrektor Invest in Pomerania.

Zwrócił uwagę, że wcześniej Trójmiasto miało problem z niewykorzystanym potencjałem; aglomeracja miała wszystko: powierzchnie biurowe, tereny inwestycyjne, a inwestorów było mało.

Czytaj też: Branża morska potrzebuje ludzi do pracy. Sięga po młodych i cudzoziemców

Przypomniał, że w regionie działało wówczas niezależnie kilkanaście podmiotów i to powodowało kłopoty - inwestorzy nie wiedzieli, z kim mają rozmawiać i kto oraz jakiego wsparcia może im udzielić.

Inicjatywa zorganizowała 114 wizyt dla inwestorów w regionie oraz udzieliła odpowiedzi na zapytania inwestycyjne firm z 37 krajów. Zakończono 37 projektów inwestycyjnych (24 nowe, 13 o charakterze reinwestycyjnym).

23 projekty dotyczyły utworzenia centrów biznesowych oraz centrów usług wspólnych, 10 - technologii informacyjno-komunikacyjnych, a cztery związane były z produkcją przemysłową. Wśród inwestorów byli m.in. Intel (USA), Geoban (Hiszpania), Sony Pictures (USA), Thomson Reuters (USA), Metsa (Finlandia), Bayer (Niemcy), Transcom (USA).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.