Student ceni wyżej płacę niż doświadczenie. Dlaczego?

71 proc. studentów podejmuje pracę w czasie studiów, gdyż potrzebuje środków finansowych na utrzymanie i naukę, a jedna na trzy osoby studiujące z uwagi na chęć zdobycia doświadczenia zawodowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Student ceni wyżej płacę niż doświadczenie. Dlaczego?

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl (Paweł Szygulski)

wnp.pl

9 gru 2014 11:44


Tak wynika z wewnętrznego badania przeprowadzonego przez Exact Systems. Studia kosztują, polscy studenci wiedzą o tym, ale nie liczą już tylko na pomoc finansową ze strony swoich rodziców. Z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości "Przyszłe kadry polskiej gospodarki" wynika, że czterech na dziesięciu studentów pracuje w czasie roku akademickiego.

Czytaj też: Coraz więcej młodych ludzi wybiera studia z myślą o pracy

- Studenci stanowią 75 proc. wszystkich współpracujących z nami kontrolerów. Branża motoryzacyjna, w której głównie działamy, jest dla nich atrakcyjna nie tylko ze wzglądu na zarobki, ale i możliwość pracy przy innowacyjnych produktach z perspektywą stałego podnoszenia kwalifikacji w międzynarodowym środowisku - komentuje Paweł Gos, prezes Exact Systems i ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.

- Warto także podkreślić, że zalety te dostrzegają nie tylko studenci zaoczni, którzy z reguły częściej podejmują pracę podczas studiów. Coraz więcej współpracujemy ze studentami dziennymi - dodaje.

Co trzeci zatrudniony w Exact Systems student (35 proc.) łączy pracę ze studiami w trybie dziennym.

Motywacją dla 71 proc. z nich jest perspektywa zdobycia doświadczenia zawodowego, 11 proc. akcentuje możliwość rozwoju osobistego w firmie, 9 proc. zwraca uwagę na szansę poznania osób z branży. W przypadku pracujących studentów zaocznych na zdobycie doświadczenia wskazuje 58 proc. zbadanych, a tylko 8 proc. łączy pracę na studiach z rozwojem zawodowym.

Czytaj też: Studiowanie z głową. Jak wybrać studia, które ułatwią znalezienie pracy?

Bardzo istotna jest specyfika całej branży motoryzacyjnej, która daje możliwość regulowania czasu pracy tak, aby dostosować się do możliwości studentów.

- Elastyczne godziny pracy pozwalające pogodzić zajęcia na uczelni z zatrudnieniem są ogromną zaletą dla ponad połowy (56 proc.) wszystkich przebadanych przez nas studentów. Studenci dzienni doceniają ten aspekt jeszcze bardziej - 71 proc. z nich wskazało tę odpowiedź jako czynnik decydujący o podjęciu pracy - podkreśla Jacek Opala, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Exact Systems.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.