Studenci Politechniki: Doświadczenie ważniejsze niż wykształcenie

Jak wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów kierunków technicznych Politechniki Łódzkiej niemal połowa badanych od początku pierwszego roku studiów zdobywa doświadczenie zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Studenci Politechniki: Doświadczenie ważniejsze niż wykształcenie

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

23 lip 2014 5:54


Zdaniem studentów nic tak nie zwiększa ich szans na rynku pracy jak doświadczenie zawodowe (36 proc.). Odgrywa ono nawet większą rolę niż wykształcenie kierunkowe (bywa decydujące wg 22 proc. respondentów).

– Dyplom ukończenia studiów nie gwarantuje zdobycia pożądanego stanowiska. Na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów. Studenci rozumieją te potrzeby i inwestują swój czas w samodzielną naukę najnowszych technologii, z obawy przed pozostaniem w tyle – mówi Michał Misiak, dyrektor IT Focus Telecom Polska.

Tylko 3 proc. badanych twierdzi, że rekomendacje innych mogą pomóc im w znalezieniu pracy, a tylko 1 proc. uważa, że będą im do tego potrzebne języki obce. Studenci Politechniki to również optymiści – prawie trzy czwarte ankietowanych nie spodziewa się trudności w znalezieniu pracy w branży IT, a ponad połowa z nich oczekuje na starcie wynagrodzenia między 2 a 2,5 tys. zł netto.

Tylko 13 proc. byłoby zadowolonych z otrzymywania takiej samej kwoty po roku pracy. Wśród stanowisk największym zainteresowaniem cieszy się programista (22 proc.), architekt aplikacji i specjalista ds. baz danych (po 15 proc).

– Rynek nie narzeka na brak specjalistów z dziedzin takich jak software czy programowanie. Tendencją wyznaczającą kierunek rozwoju rynku pracy jest zapotrzebowanie na specjalistów do zarządzania projektami IT, obsługi zewnętrznych aplikacji czy helpdesku. Wysoka pozycja architekta aplikacji w tym zestawieniu pokazuje, że studenci stają się coraz bardziej świadomi potrzeb rynku – mówi Misiak.

W pracy najbardziej doceniana jest elastyczność, wynagrodzenie, dobra atmosfera, a także możliwość pracy nad innowacyjnymi technologiami. Co ciekawe, duża część żaków preferuje pracę w trybie stacjonarnym i nie wyraża chęci opuszczenia miejsca zamieszkania, nawet za wyższe o połowę wynagrodzenie – takiego wyboru dokonałaby zaledwie jedna czwarta badanych.

– Zmienia się sposób myślenia o pracy – dostrzega Misiak. – Ludzie coraz częściej mocno związują się z miejscem, w którym pracują. Dodatkowo rosnące z roku na rok wynagrodzenia w IT sprawiają, że pobudki czysto finansowe nie są już wystarczające do podjęcia takiego kroku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.