×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca: Studenci łatwiej znajdą pracę i płatny staż

  • Autor: PAP/AT
  • 3 lis 2017 7:50

Studentom w obecnym roku akademickim łatwiej będzie znaleźć pracę niż np. dwa lata temu. Powinno być też łatwiej im znaleźć płatny staż. W dalszym ciągu jednak mamy rynek pracy, który nie jest fantastyczny - ocenili eksperci ds. rynku pracy.

Praca: Studenci łatwiej znajdą pracę i płatny staż
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Dobra sytuacja na rynku pracy może spowodować, że studentom łatwiej będzie znaleźć pracę - ocenili eksperci ds. rynku pracy.

• Pracodawcy częściej będą oferować płatne staże - zaznaczyli.

• Zwrócili też uwagę na rosnącą liczbę młodych nieuczących się i niepracujących.

Według GUS, stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,8 proc. - o 0,2 pkt. proc. niż w sierpniu.

Ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org. Łukasz Komuda podkreślił, że pracodawcy narzekają na brak młodych pracowników. "To najbardziej poszukiwany pracownik, z zastrzeżeniem, że część z nich dość mocno negocjuje stawki. W rezultacie młode osoby postrzegane są często jako roszczeniowe. Niektórzy przedsiębiorcy mówią, że młodym pracownikom w głowach się poprzewracało. Ale według pracodawców wszyscy są roszczeniowi z wyjątkiem nich samych. A moim zdaniem pracodawcy od 25 są najbardziej roszczeniową grupą i najbardziej skuteczną w zabieganiu o swoje interesy" - mówił.

Ekspert prognozował, że studentom w obecnym roku akademickim łatwiej będzie znaleźć pracę niż np. dwa lata temu. "Powinno być też łatwiej im znaleźć płatny staż. W dalszym ciągu jednak mamy rynek pracy, który nie jest fantastyczny" - podkreślił, dodając, że wciąż często spotyka się w Polsce staże bezpłatne.

Czytaj też: Pracodawcy są przygotowani na zarządzanie pokoleniem Z?

Również Kamil Fejfer z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych uważa, że w obecnej sytuacji na rynku pracy studentom łatwiej będzie znaleźć zatrudnienie. Podkreślił jednak, że tylko nieliczni mogą przebierać w ofertach pracy. Dodał, że "rynek pracownika" jest dostępny dla wąskiej grupy osób, np. specjalistów w branży IT.

Zwrócił uwagę, że dobra sytuacja na rynku pracy może wymusić na pracodawcach płacenie za staże. "Mam jednak przeświadczenie, że bardzo często staże i praktyki są traktowane jako obniżenie kosztów działalności, a nie inwestycja w kapitał ludzki" - podkreślił. "Często jest tak, że staże pracy są rodzajem świadczenia bezpłatnej pracy na niskim stanowisku, jak np. parzenie kawy" - dodał.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca: Studenci łatwiej znajdą pracę i płatny staż

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA