W tym roku mamy 90 wakatów, a na przyszły rok jest ich 130 - poinformował naczelnik Wydziału Kadr i Szkolenia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej podpułkownik Piotr Wolny.

- Funkcjonariusz po ukończeniu szkolenia i przyjęciu do służby zarabia 3400 zł netto.
- Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego swoje zadania realizuje wewnątrz kraju, obejmując swoim zasięgiem trzy centralne województwa: mazowieckie, łódzkie oraz kujawsko-pomorskie.
- NwOSG zapewnia obsługę ruchu granicznego na pięciu przejściach lotniczych.
Nabór do służby w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej na chwilę obecną jest procedurą ciągłą i składa się z dwóch etapów. Funkcjonariuszem może zostać "osoba do 35 roku życia, posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, przynajmniej średnie wykształcenie, o nieposzlakowanej opinii, gotowa poddać się szczególnej dyscyplinie służbowej" - zaznaczył podpułkownik. W tym roku NwOSG ma 90 wakatów, a w przyszłym roku 130.
Pierwszy etap odbywa się w komendzie oddziału od złożenia dokumentów i rozmowy wstępnej, która zadecyduje o tym, czy dany kandydat będzie poddawany dalszej procedurze związanej z naborem. Następnie przechodzi testy sprawnościowe, z wiedzy ogólnej, czy też psychologiczne, potem kierowany jest przed komisję lekarską. Dokumenty od kandydatów, nie są przyjmowane tylko i wyłącznie w siedzibie NwOSG w Warszawie, ale też w czterech placówkach w Łodzi, Bydgoszczy, Radomiu oraz Nowym Dworze Mazowieckim. Zaznaczył jednak, że "fakt złożenia swojego wniosku o przyjęcie do służby w Łodzi, czy Bydgoszczy wcale nie obliguje komendanta oddziału, żeby to miasto było macierzystą jednostką rekrutowanego.
Drugi etap postępowania kwalifikacyjnego odbywa się w jednym z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Kandydaci rozwiązują tam testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnym zaliczeniu kandydaci wysyłani są na komisję lekarską, która ustala ich zdolność do służby.

KOMENTARZE (0)