Stosy CV to wynik nie tylko błędów kandydatów, ale też rekruterów

Winą za przesyłane przez kandydatów nieadekwatnych podań obarcza się rekrutowanych. Okazuje się jednak, że przyczyną zalegających na biurku stosów CV są w dużej mierze błędy rekruterów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Stosy CV to wynik nie tylko błędów kandydatów, ale też rekruterów

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

11 cze 2014 6:20


Stosy CV to nie zawsze wynik ogromnego zainteresowania wolnym wakatem. Chociaż badania serwisu Praca.pl pokazują, że zaledwie 22 proc. kandydatów wysyła podania tylko wtedy, gdy spełnia zawarte w ogłoszeniu rekrutacyjnym wymagania, to jednak nie zawsze wina leży po stronie rekrutowanych. Skuteczność procesu rekrutacyjnego w głównej mierze zależy od rekrutera, który przez tworzenie oferty pracy decyduje o powodzeniu rekrutacji.

Duża ilość CV może być wynikiem źle sformułowanego ogłoszenia, zwłaszcza jeśli chodzi o stanowisko specjalistyczne o dużej liczbie kompetencji do spełnienia. Jakie błędy popełniają eksperci podczas tworzenia ogłoszeń o pracę?

Zdaniem Anny Kulawiak, senior consultant Antal SSC/BPO, najczęstszymi błędem pojawiającym się w ofertach pracy są niejasne lub niepełne wymagania na danym stanowisku.

– Wiele firm dość oględnie podchodzi do opisu stanowiska i tego, czym kandydat będzie się zajmował. Organizacje skupiają się na oczekiwaniach wobec kandydata, ale nie ujmują listy zadań, za które pracownik będzie odpowiadał. Przynosi to negatywne efekty, przede wszystkim dlatego, że może zniechęcać jednych, a zachęcać innych kandydatów, niekoniecznie takich, o których chodzi pracodawcy – mówi Kulawiak.

Podobnie myśli Agnieszka Jędrejek, starszy specjalista ds. HR w ManpowerGroup. Według niej wymienione w treści ogłoszeń wymagania często nie zawierają określeń doprecyzowujących.

– Wpisując np. informację o oczekiwanej bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, nie zdziwmy się, jeśli na naszą ofertę będą zgłaszać się osoby przekonane, że komunikatywne posługiwanie się tym językiem w pełni wystarcza. Natomiast zamieszczenie w ofercie wzmianki mówiącej, że na danym stanowisku oczekiwana jest znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację biznesową w mowie i piśmie może mieć już zupełnie inny efekt – tłumaczy Jędrejek.

Aby nie utrzymać sporej liczby nieodpowiednich CV, w ogłoszeniu o pracę nie można umieszczać standardowych i ogólnikowych oczekiwań wobec kandydatów. – Podanie listy 4-5 cech typowych dla większości ogłoszeń o pracę, które ani nie różnicują od siebie kandydatów, ani też nie pozwalają wywnioskować niczego na temat charakteru pracy, powoduje, że tego rodzaju oferty są mylące dla kandydatów – komentuje Kulawiak.

Popularne stwierdzenia: „atrakcyjne wynagrodzenie", „możliwość rozwoju" czy „bogaty pakiet benefitów" to nic nieznaczące słowa klucze, zwiększające ilość napływających aplikacji. W takim przypadku bardzo często profil osób wysyłających CV odbiega od tego, którego poszukuje pracodawca.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.