Staże i szkolenia dla zwalnianych hutników w Częstochowie

350 osób, które stracą pracę w ISD Huta Częstochowa, oraz ich rodziny mogłoby skorzystać z programu aktywizacji bezrobotnych, przygotowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie. Urząd chce, by resort pracy m.in. na szkolenia i staże przekazał 5,2 mln zł.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Staże i szkolenia dla zwalnianych hutników w Częstochowie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

12 lip 2013 10:33


Zatrudniająca ponad 3 tys. osób ISD Huta Częstochowa planuje docelowo zredukować zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Od maja w zakładzie realizowany jest program dobrowolnych odejść, który potrwa do końca lipca. Do tej pory skorzystało z niego 900 osób

"Nasz program jest skierowany do hutników, którzy wybiorą program dobrowolnych odejść oraz zarejestrują się w urzędzie pracy jako bezrobotni. Pierwszych rejestracji byłych hutników spodziewamy się na początku sierpnia" - powiedział zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Częstochowie Piotr Krawczyk.

Częstochowski urząd pracy programem chce objąć 350 osób, w tym również najbliższe rodziny hutników, oraz osoby, które zostaną zwolnione z zakładów pracy współpracujących z hutą.

Program przewiduje staże dla 50 osób, szkolenia dla 100 oraz refundację miejsc pracy dla 100 osób. Część środków zostanie również przeznaczona na 100 jednorazowych dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Wartość programu to 5,2 mln zł. O pieniądze PUP wnioskuje do resortu pracy.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Nawet gdy pozbywano się poszczególnych segmentów działalności, część załogi, której nie przejął nowy inwestor, pozostawała w hucie. Po prywatyzacji huty ukraiński inwestor zainwestował w nią ponad 400 mln zł. W międzyczasie jednak - jak argumentowali pod koniec kwietnia przedstawiciele ISD - zmienił się światowy rynek stali.

W maju w zakładzie rozpoczęły się rozmowy nt. odpraw i dobrowolnych odejść. Do końca czerwca za przystąpienie do programu proponowano pracownikowi trzy pensje plus szesnaście pensji za rozwiązanie umowy przed gwarantowanym okresem zatrudnienia, wynikającym z pakietu socjalnego. Ta oferta obowiązywała do końca czerwca. Osoby, które zdecydują się w lipcu, dostaną odprawy w wysokości 16 pensji plus jedną za sierpień - miesiąc, w którym zostaną zwolnione z obowiązku świadczenia pracy.
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.