Statystyki kłamią? Bezrobotnych jest w Polsce więcej, niż mówią liczby

W statystykach bezrobotny to ten, który nie ma pracy, ale jej poszukuje. Tymczasem w Polsce, na koniec 2013 r. było 548 tys. osób, które zniechęcone trudnościami w poszukiwaniu pracy, przestały się o nią starać. One również zasilają grono bezrobotnych, ale stopę bezrobocia już nie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Statystyki kłamią? Bezrobotnych jest w Polsce więcej, niż mówią liczby

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

6 maj 2014 9:17


Jak podaje "Puls Biznesu", gdyby doliczyć 548 tys. osób, które straciły nadzieję na pracę, to stopa bezrobocia w Polsce (liczona według badania aktywności zawodowej ludności) wynosiłaby 13 proc., a nie 9,8 proc., jak figuruje obecnie w statystykach.

Ostatnio w USA było głośno o spadku stopy bezrobocia. - Stopa bezrobocia faktycznie spadała, ale przy głębszej analizie widać było, że wynikało to nie z przyrostu nowych miejsc pracy, ale z rosnącej liczby osób, które traciły nadzieję na zatrudnienie i wypadały z rejestru bezrobotnych - mówi dla "PB" Marcin Mróz, główny ekonomista Grupy Copernicus.

Jak zauważa na łamach gazety Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego za 10-20 lat nasza gospodarka - ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa - będzie coraz mocniej cierpieć na niedobór rąk do pracy. Wówczas grono pozbawionych nadziei na pracę może odejść w niepamięć.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.