×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Stanisław Szwed: Największym problemem rynku pracy są Polacy którzy wyemigrowali z kraju

Problemy, z jakim polski rynek pracy musi się zmierzyć to ponad 2 miliony Polaków, którzy podjęli decyzję o wyjeździe z kraju. To głównie młodzi ludzie, którzy dla rynku pracy są najbardziej wartościowi. Powstałą przez nich lukę po części udaje się "załatać" pracownikami m.in. ze Wschodu. Jednak to za mało - mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Stanisław Szwed: Największym problemem rynku pracy są Polacy którzy wyemigrowali z kraju
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Wielu ekspertów zarzucało nam, że obniżenie wieku emerytalnego spowoduje krach na rynku pracy. Tymczasem to się nie potwierdza – mówi Stanisław Szwed.

Przypomina, że od 1 października 2017 weszły w życie przepisy przywracające niższy wiek emerytalny. Dla kobiet to 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Wnioski emerytalne wynikające z obniżonego wieku można składać od 1 października.

Z danych resortu wynika, że wniosek o wcześniejszą emeryturę złożyło w ZUS ponad 250 tys. osób.

– Z tego prawie 60 procent to osoby, które nie pracowały – wylicza wiceminister Szwed.

Wskazuje też, że innym problemy, z jakim polski rynek pracy musi się zmierzyć to między innymi ponad 2 miliony Polaków, którzy podjęli decyzję o wyjeździe z kraju.

- To głównie młodzi ludzie, którzy dla rynku pracy są najbardziej wartościowi – podkreśla Szwed.
Powstałą przez nich lukę po części udaje się "załatać" pracownikami m.in. ze Wschodu. Jednak – jak zaznacza Szwed – to za mało.

Dlatego tak ważne jest maksymalne wykorzystanie zasobów, jakimi obecnie dysponuje polski rynek pracy. To jest sporym wzywaniem dla urzędów pracy. Bowiem obecnie skala bezrobocia w Polsce jest najniższą od 26 lat – bez pracy jest 1 mln osób. Jednak sporą ich część stanowią osoby długotrwale bezrobotne, które w urzędach pracy zarejestrowane są ponad 12 miesięcy.

- Osoby długotrwale bezrobotne są najtrudniejszym potencjałem do zagospodarowania. Wymagają większych środków i większego oddziaływania. Ponadto wiemy też, że w tej liczbie jest grupa osób w ogóle niezainteresowana pracą. Szacujemy, że to 30 proc. zarejestrowane są wyłącznie posiadaniem ubezpieczenia zdrowotnego – wyjaśnia Szwed.

MRPiPS pracuje też nad tym, aby zaangażowani w rynek pracy osoby młode oraz te powyżej 50. Roku życia, które do tej pory były w najtrudniejszej sytuacji zawodowej.

- Właśnie kończy się program wparcia dla przedsiębiorców, którzy zatrudniali osoby do 30. roku życia. Uważamy, że przyniósł on dobre efekty. Prowadzimy programy dla osób powyżej 50 roku życia. Ale to nie wystarcza. Musimy jeszcze bardziej uelastycznić rynek pracy. Chcemy odejść od limitów wieku i profilowania w urzędach pracy – zapowiada wiceminister.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Największym problemem rynku pracy są Polacy którzy wyemigrowali z kraju

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • IMHO 2017-10-23 11:25:02

    Największym problemem polskiego rynku pracy są niskie wynagrodzenia.

  • anka 2017-10-19 19:56:20

    największym problemem tego rynku pracy jest to, że rekrutujący nie dostrzegają ludzi 45+ szuka się kandydatów młodych, jakby ci dojrzali byli odstrzeleni na wejściu drugi element to zatrudnianie znajomych królika, którzy nic! nie robią, a kolejny - skrajności w płacach

  • Jacek Placek 2017-10-19 14:51:58

    "Musimy jeszcze bardziej uelastycznić rynek pracy. – zapowiada wiceminister." Gadanie dla gadania a zmiany w przepisach idą dokładnie w drugą stronę. Po co tak ględzić bez sensu?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA