PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Stanisław Szwed: Jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Ukrainy

  • Autor: PAP/JS
  • 6 wrz 2017 18:10

Nadal jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Ukrainy; resort będzie monitorować sytuację na polskim rynku pracy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla Ukraińców w UE – zapowiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Stanisław Szwed: Jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Ukrainy
Adobe Stock
REKLAMA

 

• Szacuje się, że poza granicami Ukrainy pracuje ok. 7,5 mln obywateli tego kraju.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W Polsce pracę podjęło już około 1 mln Ukraińców.

• Średnia płaca pracowników z Ukrainy w Polsce to 2105 zł.

Jak podkreślił, polski rynek pracy jest otwarty na obywateli państw trzecich, w tym na Ukraińców. "Szacujemy, że w Polsce pracuje ok. 1 mln osób z Ukrainy" - podkreślił. "Bardzo jesteśmy zainteresowani, aby osoby z Ukrainy pracowały u nas, zależy nam też na tym, aby ta praca była wykonywana w odpowiednich standardach" - dodał.

Jak wyjaśniał, są trzy systemy, które pozwalają osobom z Ukrainy pracować w Polsce. Chodzi m.in. o pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy. "W ubiegłym roku było to ponad 1 mln 300 tys. oświadczeń. Wjechało na te oświadczenia ok. 700 tysięcy osób" - poinformował wiceminister.

Mówił, że pracownicy z Ukrainy wypełniają lukę, która pojawiła się w wyniku wyjazdu naszych rodaków za granicę.

Wiceminister zaznaczył, że resort będzie monitorować sytuację na rynku pracy po wprowadzeniu ruchu bezwizowego w UE dla Ukraińców (chodzi o wizy turystyczne). "Będziemy obserwować, jak rozwinie się sytuacja, która się wytworzyła w czerwcu. Chodzi o wprowadzenie ruchu bezwizowego, który na pewno będzie powodował zmiany, jeśli chodzi o zatrudnianie. Wiemy, że w dalszym ciągu potrzebne jest dla tych osób zezwolenie na pracę, ale wiemy też, że jak się wjedzie do kraju UE w ramach ruchu bezwizowego, to pracownik łatwiej znajdzie pracę na czarno" - podkreślił.

Oleg Dubisz z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej powiedział, że poza granicami Ukrainy pracuje ok. 7,5 mln obywateli tego kraju. Zaznaczył, że pracownicy z Ukrainy najchętniej pracują w Polsce, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii oraz w Rosji. Zwrócił uwagę jednak, że w ostatnim czasie spadła liczba osób, które podjęły pracę w Rosji. Jednym z powodów takiej sytuacji - wyjaśniał - jest pogorszenie się sytuacji gospodarczej Rosji.

Dubisz podkreślił, że na Ukrainie coraz częściej pracodawcy zderzają się z brakiem pracowników. Wyraził jednak nadzieję, że te kłopoty znikną, jeśli poprawi się sytuacja gospodarcza Ukrainy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Stanisław Szwed: Jesteśmy zainteresowani zatrudnianiem pracowników z Ukrainy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA