- Jak informuje GUS, w drugim kwartale 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzonego.
- Wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy, na koniec drugiego kwartału 2022 r. wyniósł 1,18 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. był on wyższy o 0,02 pkt proc., ale niższy o 0,07 pkt proc. niż w pierwszym kwartale 2022 r.
- Najwięcej miejsc pracy było w grupie specjalistów.
Jak podaje GUS, na koniec drugiego kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy. To o 4,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Analitycy podkreślają, że - począwszy od 2013 r. - w drugich kwartałach notowano wzrosty w skali kwartału, a największy w 2021 r.
Czytaj też: Coś niepokojącego dzieje się wśród pracowników. Firmy mogą mieć kłopoty
W skali roku zmniejszyła się liczba nowo utworzonych miejsc pracy (o 6,8 proc.), a przybyło zlikwidowanych miejsc pracy (o 12,6 proc.). W drugim kwartale 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzonego miejsca.
Popyt na pracę
Zrealizowany popyt na pracę określany jest liczbą obsadzonych miejsc pracy. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale 2022 r. było to 12 mln 510 tys. miejsc. Oznaczało to wzrost w skali roku o 2,6 proc., ale spadek w odniesieniu do poprzedniego kwartału o 0,1 proc.
Większość obsadzonych miejsc pracy, bo 59,4 proc., znajdowała się w podmiotach gospodarki narodowej skupiających 50 i więcej osób pracujących.
Wskaźnik wolnych miejsc pracy
Jedną z miar oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę jest wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy. Na koniec drugiego kwartału 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 1,18 proc. Jak wyjaśnia GUS, był on w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wyższy o 0,02 pkt proc., ale niższy o 0,07 pkt proc. niż w pierwszym kwartale 2022 r.
Jeśli spojrzymy na mapę Polski, to najwyższa wartość wskaźnika wystąpiła w regionie zachodniopomorskim (1,94 proc.), gdzie liczba wolnych miejsc pracy zwiększyła się w skali roku o 36,4 proc. Wysoki wskaźnik wystąpił również w regionach warszawskim stołecznym (1,54 proc.), dolnośląskim (1,43 proc.) i pomorskim (1,41 proc.).
Czytaj też: Praca stacjonarna niemile widziana. Oto, czego kobiety szukają na rynku pracy
Najniższą wartość wskaźnika wolnych miejsc pracy odnotowano w województwie lubelskim (0,65 proc.), gdzie liczba wolnych miejsc pracy w porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. zmalała o 24,1 proc.
Gdzie jest praca? Przetwórstwo przemysłowe na czele
Najwięcej miejsc pracy - 23 proc. obsadzonych miejsc pracy i 22 proc. wolnych miejsc pracy - było w podmiotach z sekcji przetwórstwo przemysłowe. Było to odpowiednio 2 mln 871,8 tys. i 32,8 tys. miejsc pracy. W stosunku do analogicznego kwartału 2021 r. liczba miejsc pracy w tej sekcji w przypadku obsadzonych miejsc zwiększyła się o 4 proc., a w przypadku wolnych miejsc pracy - zmniejszyła o 0,7 proc.
Znaczny udział w strukturze miejsc pracy miała również sekcja handel; naprawa pojazdów samochodowych. Na koniec drugiego kwartału 2022 r. obsadzone miejsca stanowiły 17,6 proc., a wolne miejsca pracy 13,5 proc. ich ogólnej liczby. W przypadku struktury wolnych miejsc pracy wystąpił tu największy roczny wzrost udziału (o 2,1 pkt proc.).
Czytaj też: Branża w tarapatach. Handlowców jak na lekarstwo, a oczekiwania płacowe coraz wyższe
W sekcji edukacja odnotowano największy, wynoszący 8,5 proc., roczny wzrost liczby obsadzonych miejsc pracy. Na koniec drugiego kwartału 2022 r. zagospodarowane miejsca pracy w tej sekcji stanowiły 10,8 proc. ich ogólnej liczby (wzrost udziału o 0,6 pkt proc.).
Kogo szukano? Specjaliści na topie
Najwięcej miejsc pracy znajdowało się w grupie specjalistów. Wśród obsadzonych miejsc pracy specjaliści stanowili 22,9 proc. (2 mln 866,6 tys. miejsc), zaś wśród nieobsadzonych miejsc pracy 24,9 proc. (37,2 tys. miejsc). W porównaniu z drugim kwartałem 2021 r. liczba miejsc pracy w tej grupie zwiększyła się odpowiednio o 6,4 proc. i o 15,5 proc. Z kolei wartość wskaźnika wolnych miejsc pracy wyniosła 1,28 proc.
Na koniec drugiego kwartału tego roku znaczną część obsadzonych miejsc pracy (1 mln 811,3 tys. miejsc, czyli 14,5 proc. liczby ogółem) oraz wolnych miejsc pracy (34,3 tys. miejsc - 23 proc.) zajmowali robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. nastąpił tu wzrost liczby miejsc pracy - odpowiednio o 2,5 proc. i o 9,2 proc. Na 100 miejsc pracy w tej grupie wolnych było 1,86 miejsc pracy. To najwięcej spośród wszystkich wielkich grup zawodów.
Lipiec i sierpień na rynku pracy
Warto przytoczyć dane za lipiec i sierpień 2022 r. Wydawało się, że polski rynek pracy wchodzi w okres silnego regresu i spadki liczby ogłoszeń o pracę mogą się pogłębiać. Dane jednak pokazują, że scenariusz ten – przynajmniej na razie – nie spełnia się. W miesiącach wakacyjnych spadki niemal ustały.
Według najnowszych danych systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton w sierpniu 2022 roku polscy pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowali 316 tys. nowych ogłoszeń o pracę, czyli tylko o 0,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 10 proc. więcej niż w lipcu. To też wyraźnie wyższy wynik niż w sierpniu 2019 i 2020 roku.
- Pod względem liczby nowych ofert pracy sierpień przyniósł dużą ulgę. Popyt na pracowników co prawda już nie rośnie w tak szalonym tempie, jak przed wybuchem wojny na Ukrainie, ale nadal jest bardzo silny. Widmo twardego lądowania gospodarczego – przynajmniej na razie – nie materializuje się. Pewne spowolnienie procesu tworzenia nowych miejsc pracy jest wyraźne, ale to raczej drobna korekta niż prawdziwy kryzys gospodarczy - mówi Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton.
- Oczywiście jest jeszcze za wcześnie, by otwierać szampana i ogłaszać, że kryzys ominął polski rynek pracy, a niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Przed nami jeszcze wiele trudnych miesięcy, a może nawet lat, w trakcie których wiele się może wydarzyć. Na pewno jednak początek tego okresu przebiega mniej gwałtownie niż można było się spodziewać - dodaje Smulewicz.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (2)