×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ssanie na pracowników nie słabnie. Kogo i gdzie szukają firmy?

 • jk
 • 9 wrz 2022 13:45

Liczba obsadzonych miejsc pracy rośnie. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale 2022 r. było 12 mln 510 tys. takich miejsc. Oznaczało to wzrost w skali roku o 2,6 proc., ale też nieznaczny spadek w odniesieniu do poprzedniego kwartału - o 0,1 proc.

Ssanie na pracowników nie słabnie. Kogo i gdzie szukają firmy?
Na koniec drugiego kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Jak informuje GUS, w drugim kwartale 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzonego.
 • Wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy, na koniec drugiego kwartału 2022 r. wyniósł 1,18 proc. W porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. był on wyższy o 0,02 pkt proc., ale niższy o 0,07 pkt proc. niż w pierwszym kwartale 2022 r.
 • Najwięcej miejsc pracy było w grupie specjalistów.

Jak podaje GUS, na koniec drugiego kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy. To o 4,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Analitycy podkreślają, że - począwszy od 2013 r. - w drugich kwartałach notowano wzrosty w skali kwartału, a największy w 2021 r.

Czytaj też: Coś niepokojącego dzieje się wśród pracowników. Firmy mogą mieć kłopoty

W skali roku zmniejszyła się liczba nowo utworzonych miejsc pracy (o 6,8 proc.), a przybyło zlikwidowanych miejsc pracy (o 12,6 proc.). W drugim kwartale 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzonego miejsca.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

Popyt na pracę

Zrealizowany popyt na pracę określany jest liczbą obsadzonych miejsc pracy. Z danych GUS wynika, że w drugim kwartale 2022 r. było to 12 mln 510 tys. miejsc. Oznaczało to wzrost w skali roku o 2,6 proc., ale spadek w odniesieniu do poprzedniego kwartału o 0,1 proc.

Większość obsadzonych miejsc pracy, bo 59,4 proc., znajdowała się w podmiotach gospodarki narodowej skupiających 50 i więcej osób pracujących.

Wskaźnik wolnych miejsc pracy

Jedną z miar oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę jest wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy. Na koniec drugiego kwartału 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 1,18 proc. Jak wyjaśnia GUS, był on w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. wyższy o 0,02 pkt proc., ale niższy o 0,07 pkt proc. niż w pierwszym kwartale 2022 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ssanie na pracowników nie słabnie. Kogo i gdzie szukają firmy?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Obatel 2022-09-12 10:44:02

  Wolnych miejsc pracy jest ok. 3mln. A bezrobotnych zarejestrowanych ok.810000 osób a nie zarejestrowanych ? Ile pracuje w obcokrajowców legalnie i nie legalnie ? Co za czasy ????? Rąk do pracy brakuje a PKB rośnie - dziwne !

 • Jarl Bischek 2022-09-11 14:46:14

  🤔 Kłamstwa w stylu kapitalistycznego liberalizmu. Chodzi żeby stworzyć presję i wrażenie, że jest praca, a jak ktoś nie ma to jest leniem i nierobem 😱 A prawdziwe nieroby to obsadzają się całymi rodzinami w budżetówce i nie tylko.👎 Miejsce pracy to jest miejsce, gdzie pracownik ma normalną umowę i to ja czas nieokreślony. 👍 A nie jakieś niewolnictwo. 🤔 Powiem tak ... komuna to nie była wolność i dużo gówna, ale to co jest teraz to dopiero gówno. 👎 Za komuny mogłem zdobyć wykształcenie bo wystarczyło, że byłem zdolny. I miałbym pracę w zawodzie. Może niezbyt dobrze płatną, ale pracował bym jako inżynier. 👍 A tak to albo trzeba kogoś całować w (...), albo mieć plecy czy coś w podobnym guście.😱👎 I często musi człowiek zasuwać poniżej kwalifikacji 👎 I to ma być wolność 😱 Ale jak taką wolność wywalczyły nieroby i żule jak Bolek 😂 to jest jak jest 😱 Dla jasności. Miałem możliwość wyjazdu z Polski po studiach i nawet zmiany obywatelstwa. 😎 Ale chcę żyć, gdzie jest moja ojczyzna czyli Pommern 👍 Bo nie jestem mendą i gnidą co za pełną miskę sprzeda matkę i ojca 👍

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA