Sprytnie pozbywają się pracowników i kosztów restrukturyzacji

Gremi Media, wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu" podzielił przedsiębiorstwa na kilka spółek. Wybierając taka metodę restrukturyzacji, uniknął konieczności przeprowadzenia zwolnień grupowych, negocjacji ze związkami zawodowymi oraz wypłacania odpraw.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprytnie pozbywają się pracowników i kosztów restrukturyzacji

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

16 paź 2013 9:15


Jak czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", pracownicy Gremi Media odchodzą z pracy za porozumieniem stron, a następnie zostają zatrudnieni na etatach w nowo powstałych, małych spółkach. W każdej z nich pracę znajdzie nie więcej niż 20 osób.

Zatrudnieni w nowych spółkach dziennikarze będą pracowali w oparciu o umowę o pracę, i będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 1700 zł miesięcznie. Zarabiać będą jednak więcej, tyle tylko, że w oparciu o umowy o dzieło, których pracodawca nie musi oskładkowywać - podaje "DGP".

Ci, którzy nie dostali propozycji przejścia do nowych spółek, pracodawcę zmienią w trybie art. 231 kodeksu pracy, czyli w następstwie przejścia zakładu pracy lub jego części na inny podmiot.

Zdaniem działającego w redakcji związku NSZZ "Solidarność", wybiórcze przekazywanie pracowników do innego pracodawcy jest niezgodne z prawem. Jak podaje "DGP", sytuację bada już Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie.

Przeniesienie niewygodnych pracowników do jednej spółki niesie też inne korzyści dla pracodawcy: pozwala pozbyć się związków zawodowych i rady pracowników.

Jak pisze "DGP", próby zawiązania związków mogą być łatwo spacyfikowane ze względu na rozbicie załogi, a wybory rady pracowników mogą zostać zorganizowane tylko na wniosek 10 proc. pracowników, o ile spółka zatrudnia 50 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.