PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Sprawdzili poziom zadowolenia programistów z rekrutacji. Nie jest źle

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 2 paź 2019 11:29

Niekompetentny rekruter, zdawkowe informacje o firmie i stanowisku, brak komunikatu zwrotnego po spotkaniu – te typowe problemy szukających pracy nie omijają sektora IT.

Sprawdzili poziom zadowolenia programistów z rekrutacji. Nie jest źle
Ponad 90 proc. programistów pozytywnie ocenia przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Fot. shutterstock
REKLAMA
  • Coraz więcej organizacji zajmuje się mierzeniem tzw. Candidate Experience. Badają, na ile osoby dołączające do zespołu, czuły się komfortowo z różnymi aspektami rekrutacji.
  • Pozwala to uniknąć błędów, które mogą drogo kosztować - szczególnie w branżach, gdzie panuje rynek pracownika.
  • Firma 7N, która zajmuje się kontraktowaniem programistów do dużych międzynarodowych projektów, zapytała kilkuset programistów o ich doświadczenia z rekrutacji.

Wśród trudnych doświadczeń związanych z procesem rekrutacji na czoło wysuwa się specyficzne poczucie zawieszenia. Kandydat i firma są już w kontakcie, ale finalne decyzje jeszcze nie zapadły. Niestety bardzo często to potencjalny pracodawca przyczynia się do dyskomfortu osób zainteresowanych jego ofertą, długo zwlekając z przekazaniem im swojej decyzji lub informując o niej wyłącznie przyjętych.

Badanie 7N pokazuje, że w sektorze nowych technologii standardy mogą być bardziej przyjazne pracownikom. Aż 84 proc. respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że informacja o wyniku rozmowy rekrutacyjnej została udzielona odpowiednio szybko.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inną istotną kwestią jest przekazanie kandydatowi pełnych informacji na temat stanowiska, które chce się obsadzić. Unika się w ten sposób sytuacji, gdy jego oczekiwania rozmijają się z rzeczywistością i po kilku miesiącach rekrutację trzeba zaczynać od nowa. 87 proc. pracowników rekrutowanych przez 7N zapytanych o to w badaniu stwierdziło, że zostali w wyczerpujący sposób poinformowani o swoich przyszłych obowiązkach.

Ankieta zbadała też sposób przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej (96 proc. ocen pozytywnych), jak również z pozoru drugorzędne kwestie: komfortowe warunki spotkania (97 proc.), sposób przekazania miejsca i czasu spotkania (96 proc.) czy życzliwą i kulturalną atmosferę całego procesu rekrutacji (96 proc.).

To, że kandydaci coraz lepiej oceniają pracę rekruterów potwierdzają również najnowsze wyniki 5. już edycji raportu „Candidate Experience w Polsce”, przygotowanego przez eRecruiter. Ponad połowa specjalistów (51 proc.) oceniła, że firmy dbają o pozytywne relacje z potencjalnymi pracownikami. Jeszcze dwa lata temu podobnie uważał tylko mniej niż co trzeci kandydat (30 proc.). 

Jednak wraz z rosnącym zadowoleniem kandydatów do pracy, rosną również ich oczekiwania. 9 na 10 kandydatów oczekuje od pracodawców szczerego i rzetelnego przedstawiania warunków pracy, 7 na 10 – przekazywania informacji zwrotnej o powodach odrzucenia ich aplikacji, a prawie tyle samo – podawania w ogłoszeniach informacji o wynagrodzeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sprawdzili poziom zadowolenia programistów z rekrutacji. Nie jest źle

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA