Sprawdź, kto ma największe szanse na pracę w tym roku

Księgowi, szefowie kuchni, kierowcy samochodów ciężarowych oraz pielęgniarki nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy w tym roku w woj. małopolskim. Trudności napotkają humaniści, nauczyciele, pedagodzy - wynika z "Barometru zawodów" opublikowanego przez WUP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Sprawdź, kto ma największe szanse na pracę w tym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

4 sty 2016 17:40


Jak wyjaśniła rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Katarzyna Nyklewicz, "Barometr zawodów" jest ekspercką prognozą, pokazującą sytuację we wszystkich powiatach regionu w bieżącym roku. Badanie prowadzi od kilku lat Wojewódzki Urząd Pracy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy z Małopolski. Jego efektem jest zestawienie zawodów poklasyfikowanych w trzy grupy: deficytowych, nadwyżkowych oraz zrównoważonych.

Według szóstej edycji tego badania w 2016 r. nie zabraknie ofert pracy dla samodzielnych księgowych, szefów kuchni, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych oraz pielęgniarek. Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również graficy komputerowi, kierownicy budowy, blacharze, diagności samochodowi oraz kierowcy autobusów.

Zawody nadwyżkowe w Małopolsce to tak jak w latach poprzednich, głównie bardzo popularne zawody nauczane w większości szkół i uczelni w regionie i całym kraju. Jest ich jednak mniej, niż w roku poprzednim. Z dużą konkurencją będą się musieli zmierzyć absolwenci popularnych kierunków studiów m.in.: ekonomiści, politolodzy, historycy i filozofowie, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, geologowie, geografowie i geofizycy, nauczyciele nauczania początkowego, przedmiotów ogólnokształcących, pedagodzy.

Duża konkurencja panuje w takich zawodach, jak kierowcy samochodów osobowych, specjaliści ds. bezpieczeństwa i jakości, specjaliści technologii żywności i żywienia, pracownicy administracyjni i biurowi.

Według pracowników WUP przedstawiciele podobnych zawodów mogą się znaleźć zarówno w grupie deficytowej, jak i nadwyżkowej. Decydują o tym m.in. posiadanie odpowiednich uprawnień, specjalistycznych kwalifikacji np. znajomości konkretnych programów komputerowych, języków obcych lub co najmniej kilkuletniego doświadczenia.

Autorzy badania zauważają, że sytuacja w zawodach jest odmienna w poszczególnych powiatach regionu. Kraków wybija się na tle województwa pod względem wynagrodzeń, ogólnej liczby miejsc pracy oraz udziału ofert dla osób z wyższym wykształceniem. Stosunkowo dużymi i do pewnego stopnia autonomicznymi rynkami pracy są również Tarnów i Nowy Sącz. Te trzy miasta przyciągają dziesiątki tysięcy pracowników spoza swojego terenu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.