PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Speed recruitment, czyli randki rekrutacyjne w 15 minut

• Speed recruitment, czyli 15-minutowe spotkania z kandydatami są coraz popularniejsze w Polsce.
• Wygodny ubiór oraz luźna rozmowa nie tylko z rekruterami, ale również z menedżerami to elementy przyciągające kandydatów.
• Formuła randki łamie bariery, które stawia tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna.

Speed recruitment, czyli randki rekrutacyjne w 15 minut
Zamiast przeglądać setki CV, HR-owcy umawiają się z kandydatami na... randki rekrutacyjne. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Czas prowadzenia rekrutacji zależy od tego, ile trwają poszczególne jej etapy. Jak wynika z badania eRecruiter „Rekrutacja pod lupą”, dla jednej trzeciej respondentów najbardziej czasochłonne są spotkania z kandydatami (32 proc.). Na drugim miejscu podium uplasował się spływ aplikacji (22 proc.). 14 proc. zapytanych przez eRecruiter jako najbardziej czasochłonny etap wskazało analizę CV, a 11 proc. kontakt operacyjny z kandydatami, np. w sprawach związanych z umawianiem spotkań.

Są jednak firmy, które znalazły sposób na usprawnienie procesu rekrutacji. Zamiast przeglądać setki CV, HR-owcy umawiają się z kandydatami na... randki rekrutacyjne. Rozmowy trwają około 15 minut i może przyjść na nie każdy. Wygodny ubiór oraz luźna rozmowa nie tylko z rekruterami, ale również z menedżerami i inżynierami zachęcają ludzi do wzięcia udziału w spotkaniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak tłumaczy Anna Miśko, dyrektor działu HR w Home.pl, kandydat przed spotkaniem wybiera interesującą go ofertę pracy. Następnie odbywa rozmowę z HR-owcem oraz osobą pracującą na wybranym stanowisku, którzy odpowiadają na jego pytania.

– Przez pierwsze 5 minut to my zadajemy pytania, a przez kolejne 5 minut – pytania zadaje kandydat. Z kolei ostatnie 5 minut to luźna rozmowa. Do osób, wobec których “poczuliśmy chemię”, wysyłamy maila z prośbą o CV i propozycją kolejnego spotkania – wyjaśnia Anna Miśko.

Speed recruitment w Home.pl (Fot. Home.pl/Facebook)
Speed recruitment w Home.pl (Fot. Home.pl/Facebook)

Jak zaznacza dyrektor działu HR w Home.pl, oryginalna rekrutacja sprawdza się świetnie w branży IT, która jest niezwykle wymagająca dla HR-owców. Potencjalni pracownicy poza standardowymi oczekiwaniami – takimi jak ciekawe wyzwania, nowoczesne technologie, duże projekty – szukają firm, które działają w sposób nieszablonowy i stawiają na otwartość w relacjach z pracownikami.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Speed recruitment, czyli randki rekrutacyjne w 15 minut

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • italents.pl 2016-02-02 18:43:19

    Naprawdę świetny pomysł z tą szybką rekrutacją. Nikt nie traci czasu na bezsensowne rozmowy, każdy pyta o konkrety, pracodawca dowiaduje się czego oczekuje Kandydat, a Kandydat wie wszystko bezpośrednio od pracodawcy.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA