Specjaliści nie angażują się w poszukiwanie pracy?

• Co trzeci specjalista uważa, że poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem.
• Co czwarty szukający pracy poświęca na ten cel więcej niż 2 godziny tygodniowo.
• 25 proc. kandydatów wysyła zaledwie od 2 do 5 CV miesięcznie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Specjaliści nie angażują się w poszukiwanie pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

1 mar 2016 13:54


Jak wynika z najnowszej edycji badania Pracuj.pl "Specjaliści na rynku pracy", blisko 65 proc. ankietowanych deklaruje, że rozgląda się za nową pracą. Jednak, jak wskazują wyniki, poszukujący pracy często poświęcają na ten proces zbyt mało czasu.

Czytaj też: Kandydat aktywny czy pasywny. Którego lepiej rekrutować?

Największa część ankietowanych, 35,7 proc., poświęca na poszukiwanie pracy od 1 do 2 godzin tygodniowo, a jedna czwarta respondentów przeznacza na ten cel tylko do godziny w skali całego tygodnia. Według ekspertów to za mało, aby efektywnie szukać pracy. Skuteczne poszukiwanie pracy wymaga konsekwencji i zaangażowania czasowego, dlatego dobrze jest na ten cel poświęcić więcej niż 2 godziny tygodniowo. Jednak, jak wskazuje badanie Pracuj.pl, w ten sposób szuka pracy jedynie co czwarty ankietowany.

Wynikiem tego stosunkowo słabego zaangażowania czasowego może być także dość skromna liczba wysyłanych przez respondentów dokumentów aplikacyjnych - zaledwie co szósty badany wysyła od 6 do 10 CV, a tylko co dziesiąty od 11 do 20 CV miesięcznie. Największa część respondentów szukających pracy (25,7 proc.) zadeklarowała, że wysyła od 2 do 5 CV miesięcznie.

- Sukces, jakim jest znalezienie pracy, zależy od wielu czynników. Istotne jest już samo podejście do zagadnienia. W poszukiwaniu pracy liczy się przede wszystkim systematyczność i regularność. Optymalnie byłoby założyć sobie, że poświęcamy na przeglądanie ofert, research rynku pracy co najmniej dwie, trzy godziny tygodniowo – wyjaśnia Konstancja Zyzik, koordynator zespołu ds. rekrutacji z grupy Pracuj.

Poszukiwanie pracy – łatwe czy trudne?

W ocenie ankietowanych, którzy szukają pracy, poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Jako trudne lub bardzo trudne ocenia je co trzeci respondent (34,0 proc.), a zaledwie 6 proc. ankietowanych uważa, że jest to proces łatwy lub bardzo łatwy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.