PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Specjaliści IT zmienili podejście do pracy. Firmy muszą to zaakceptować

  • KDS
  • 25 sie 2022 20:00

Inflacja i zbliżające się spowolnienie gospodarcze spowodowały, że w branży IT pracownicy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na poziom wynagrodzenia, ale także na stabilność zatrudnienia, kondycję danej firmy, portfel klientów pracodawcy i charakter prowadzonych projektów.

Specjaliści IT zmienili podejście do pracy. Firmy muszą to zaakceptować
Obecnie tylko 19 proc. firm korzysta z rozwiązań w chmurze, a 32 proc. angażuje się w elektroniczną wymianę informacji (fot. Unsplash/Per Loov)
REKLAMA
  • Rynek pracownika w branży IT trzyma się mocno i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. To problem dla polskich pracodawców.
  • Z raportu Komisji Europejskiej DESI 2022 wynika, że w Polsce mamy niższy odsetek specjalistów ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne - red.) niż średnia UE.
  • A zapotrzebowanie na specjalistów nie spada. W efekcie to pracownicy decydują gdzie, za ile i w jakiej formie chcą pracować. Nic nie wskazuje na to, by w branży IT rynek pracownika miał się szybko skończyć.

- Chociaż poziom cyfryzacji polskiego społeczeństwa cały czas rośnie, to wciąż mamy sporo do nadrobienia, jeśli chodzi o kapitał ludzki. Niedobór specjalistów ma istotny wpływ na wykorzystywanie nowych technologii przez przedsiębiorstwa. Obecnie tylko 19 proc. z nich korzysta z rozwiązań w chmurze, a 32 proc. angażuje się w elektroniczną wymianę informacji. Tak wskazuje najnowszy raport DESI - wylicza Kinga Marczak, general manager w HRS-IT.

Tymczasem zgodnie z celami Cyfrowej Dekady wyznaczonymi przez Komisję Europejską, do 2030 roku ten poziom powinien osiągnąć 75 proc. W efekcie w całej UE specjaliści IT są rozchwytywani na pniu.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grafika: DESI 2022
Grafika: DESI 2022

Co więcej, z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską "DESI 2022" wynika, że w rankingu indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) na tle 27
państw członkowskich UE Polska plasuje się na 24. miejscu. 

Występuje trwała luka, jeśli chodzi o kategorię „Kapitał ludzki”, w której Polska zajmuje 24. miejsce z wynikiem poniżej średniej we wszystkich wskaźnikach. Jedynie 43 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat ma co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe (UE 54 proc.), a 57 proc. – co najmniej podstawowe umiejętności tworzenia treści cyfrowych (UE 66 proc.). Specjaliści w dziedzinie ICT w tej dziedzinie stanowią w Polsce nieco niższy odsetek siły roboczej niż średnia UE.

Zarobki w IT

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Specjaliści IT zmienili podejście do pracy. Firmy muszą to zaakceptować

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA