PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Specjaliści IT ze wschodu na celowniku. Będziemy ich ściągać do Polski

  • Autor: PAP/JP
  • 13 lip 2021 12:39

Ruszyła nowa edycja programu „Poland Bussines Harbour” dla specjalistów IT i firm z tego sektora planujących przenosiny do Polski. Ta edycja skierowana jest do informatyków z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii i Rosji oraz dla Białorusinów – poinformowano we wtorek na konferencji.

Specjaliści IT ze wschodu na celowniku. Będziemy ich ściągać do Polski
Ta edycja skierowana jest do informatyków z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii i Rosji oraz dla Białorusinów (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • "Od wtorku polskie konsulaty w Armenii, Gruzji, Ukrainy, Mołdawii i Rosji będą wydawać wizy w ramach nowej edycji programu +Poland Bussines Harbour+" - powiedziała we wtorek w czasie konferencji prasowej Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech - Szef Centrum GovTech.
  • Jak powiedziała, nowa edycja programu skierowana jest dla osób indywidualnych wraz z rodzinami, które znajdą w Polsce interesującą ofertę pracy i zatrudnieniem których będą zainteresowane krajowe firmy.
  • Z programu mogą skorzystać także osoby, które chciałyby w Polsce założyć startup - w tym przypadku będzie można to zrobić w ramach programu "Poland Prize", zarządzanego przez PARP. Wreszcie kolejna możliwość zakłada przeniesienie całych firm lub oddziałów do Polski, w czym pomagać ma PAIH.

"Rozwiązania oferowane w ramach tej edycji są praktycznie tożsame z tymi, które w ramach pierwszej edycji oferowane były Białorusinom. Oczywiście, Białoruś również pozostaje w programie" - powiedziała Orłowska.

Program "Poland Bussines Harbour" został stworzony w ubiegłym roku z myślą o Białorusinach - przypomniano w czasie konferencji prasowej. W jego ramach specjalistom z dziedziny informatyki dano możliwość przeniesienia się z rodziną lub z firmą do Polski. Celem programu było wsparcie białoruskiego społeczeństwa, które protestowało po wyborach w tym kraju, oficjalnie wygranych przez Alaksandra Łukaszenkę.

"Prawie 14 tys. wiz wydanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy dla specjalistów IT i ich rodzin pokazuje skalę tego programu. Teraz chcemy rozszerzyć program na kraje z Partnerstwa Wschodniego, ale także zaoferować taką możliwość specjalistom z Rosji. Motywacje przyświecające tej edycji są nieco inne, bo państwa, które chcemy objąć programem, nie są krajami niestabilnymi politycznie" - powiedział na konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Dodał, że liczy, iż dzięki napływowi specjalistów z Rosji uda się nawiązać dobre stosunki z tym krajem "na poziomie społeczeństw". "Wierzę, że jeśli coś się w Rosji zmieni, to nastąpi to z poziomu społeczeństwa. Wierzę, że na poziomie kontaktów międzyludzkich jesteśmy w stanie budować dobre stosunki" - powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Specjaliści IT ze wschodu na celowniku. Będziemy ich ściągać do Polski

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA